رد صلاحیت رفسنجانی اول در رسانه های نزدیک به اصول گرایان معلوم شد‬

همکاری با اصل19.

هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شد. این خبری بود که از دیروز به مهم ترین خبر رسانه های ایران تبدیل شده و برخی از رسانه های خارجی نیز به آن پرداخته اند حتی نیویورک تایمز نوشت:
A Founder of the Revolution Is Barred From Office, Shocking Iranians
“They say a revolution eats its children,” said Mehdi, 27, a teacher. “But in the case of Rafsanjani, the revolution has eaten its father.”

اما این رد صلاحیت در یک پروسه چند هفته ای و در سه مرحله انجام شد که یکی از مهمترین فاز های این پروسه، نقشی است که رسانه های نزدیک به آیت الله خامنه ای و جریان اصول گرا بازی کردند.

مرحله اول این فرآیند، "تهدید به تخریب و افشاگری" است که پیش از ثبت نام رسمی هاشمی صورت گرفت تا شاید با این تهدیدات او را از کاندیدا شدن منصرف کنند. چونانکه این رسانه ها از چند هفته پیش زمینه را برای رد صلاحیت هاشمی فراهم آوردند. بطوریکه روزنامه بهار نوشت: " آتش توپخانه‌ای که روشن شده بود حالا شدت گرفته است. توپ‌ها مرحله‌ای شلیک می‌شوند. در مرحله نخست تهدید به افشا بود و سندهای در دست، حتی این سند‌ها برای خود هاشمی نیز ارسال شد تا شاید او راهی وزارت کشور نشود (و ثبت نام نکند).

مرحله دوم این پروسه "شروع به تخریب و انتقادات تند و خارج از قاعده" است. در همین زمینه روزنامه بهار ادامه داده: "... هنگامی که این تهدیدات فایده نکرد و هاشمی به‌عنوان نامزد مورد وثوق اصلاح‌طلبان و البته بخشی از اصولگرایان‌ وارد صحنه شد دومین مرحله تخریب شروع شد. تهدید به «رد‌صلاحیت» اما نه فقط تهدید رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که شورای نگهبان هم تهدید می‌شود که ایشان را رد صلاحیت نماید."

خبرگزاری وابسته به این جریان مانند خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه و روزنامه های تندرو مانند کیهان و جوان پس از ثبت نام هاشمی رفسنجانی، شدیدترین و بیسابقه ترین انتقادات را ایشان شروع کردند. ابتدا مساله سن زیاد ایشان را مطرح کردند که این می توانست بهترین بهانه برای رد صلاحیت او توسط شورای نگهبان باشد به طوریکه چند روز بعد سخنگوی شورای نگهبان همان دلایل خبرگزاری ها و روزنامه های تندرو را تکرار نمود. دلیل دیگری که مطرح کردند وابستگی ایشان به جریان جنبش سبز بود که این هم مورد توجه بسیاری از سیاستمداران جناح محافظه کار قرار گرفت و در مصاحبه هایی که با ایشان صورت گرفت، نمودار شد. در کنار این دو دلیل، صدها دلیل ریز و درشت دیگر تحت عنوان مصاحبه و خبر ارسال شد.

در اینجا مرحله سوم رقم خورد که همانا رد صلاحیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.
با نگاهی به فرآیند رد صلاحیت هاشمی می توانیم به روشنی درک نماییم که رسانه های تندروی جریان اصولگرا نقش و سهم بسزایی جهت فراهم شدن زمینه های مناسب رد صلاحیت او داشتند.

یک روز پیش از اعلام رسمی رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، محسن هاشمی فرزند آقای هاشمی هم که خود بعنوان نامزد انتخابات شوراها رد صلاحیت شده، رد صلاحیت پدرش را "خبرسازی رسانه‌ای" دانسته و گفته این "سایت‌ها، نماینده شورای نگهبان نیستند که به‌جایش اظهارنظر کنند لذا باید از منبع رسمی این خبر را شنید." ظاهرا محسن هاشمی اشتباه کرده و اخباری که این رسانه ها از مدتی پیش انتشار دادند نشان از همسویی و همکاری این رسانه ها با شورای نگهبان دارد.

به نظر می رسد که شاید هماهنگی و همکاری مابین این رسانه ها و اعضای شورای نگهبان وجود داشته باشد که هریک وظیفه خود را انجام می دهند. رسانه ها در ابتدا افکار عمومی را آماده می کنند و وقتی میزان انتقادها و حملات به سطح مطلوبی رسید آنوقت شورای نگهبان با اندکی خیال راحت تر وارد میدان می شود و رد صلاحیت صورت می گیرد.

این فرایند یک روند شناخته شده در ج.ا.ا. است که وقتی می خواهند کسی را از میدان سیاست به در کنند، رسانه هایی مانند خبرگزاری فارس و کیهان وارد میدان می شوند و شروع به تخریب می کنند و سپس مراجع قانونی وارد عمل می شوند و کار را به پایان می برند. این روش بارها امتحان شده و نتیجه خود را نیز به بار داده است.

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید