خوشبینی در تاتر ایرانی

حوزه تاتر یکی از حوزه هایی است که در طی ماههای گذشته و با روی کار آمدن حسن روحانی شادابی و خوشحالی چشمگیری یافته است و بسیاری از صاحبنظران و هنرمندان این جنب و جوش و خوش بینی را ناشی از شعارهای دولت روحانی و عملکرد مسولان جدید فرهنگی می دانند. این روزها تاتر ایران شاهد به صحنه رفتن نمایش هایی است که نشان از بازگشت اعتماد و خوش بینی و شادی در هنرمندان تاتر دارد. به نظر می رسد تاترهای شاد و موزیکال مانند اشکها و لبخندها The sound of music در کنار نمایش های آیینی و کلاسیک مانند سیندرلا و ادبی می تواند مهر تاییدی بر این مدعا باشد.

حوزه طنز و کمدی در ایران یکی از مهمترین موضوعاتی است که با فرهنگ ایرانی گره خورده است و طی چند سال اخیر-به گفته صاحبنظران- شاهد افت کمی و کیفی طنز در تلویزیون، سینما و تاتر هستیم. دلایل این امر بسیار متعدد است ولی شاید یکی از دلایل آن، ناامیدی و سرخوردگی سیاسی بود که طی دو سه سال آخر ریاست جمهوری احمدی نژاد بر جامعه ایران حاکم شد. به نظر می رسد فشار تحریم ها و بحران های سیاسی و اقتصادی، روحیه مردم را پایین آورده بود و به تبع آن افسردگی و نا امیدی هنرمندان را به دنبال داشت که با روی کار آمدن حسن روحانی این فضا به سمت شاد تر شدن و امیدوارتر شدن پیش می‌رود.
در همین راستا و به عنوان نمونه، طی دوماه گذشته در تهران تئاتری روی پرده رفت که با استقبال زیاد مخاطبان مواجه شد و نمایش آن دوبار تمدید شد. نمایشنامه "پسران آفتاب" متنی از نیل سایمون، نویسنده مشهور آمریکایی است که به فارسی برگردانده شده است. این اثر داستان دو بازیگر بازنشسسته کمدی را در برمی‌گیرد که پس از سال ها جدایی و قهر به بهانه حضور در یک نمایش تلویزیونی مقابل هم به ایفای نقش می پردازند. سیامک صفری در خصوص دلایل انتخاب این نمایش در این روزهای ایران می گوید: «دلیل انتخاب "پسران آفتاب" نیل سایمون این بود که او نویسنده کمدی نویس چیره دستی است و من دوست دارم مردم بخندند و دوست ندارم حالشان را بگیرم.... باید یادآوری کنم که همزمان با اجرای ما این اثر در آمریکا در حال اجرا است.»

در همین راستا بهاره رهنما هنرپیشه زن سرشناس ایرانی به شوخی می گوید که تیم سازنده، لیستی از آدم‌هایی که حالشان بد است تهیه کرده‌ تا بیایند و نمایش ما را ببینند و حالشان خوب شود.

همچنین بازگشت محمد رحمانیان به ایران برای بسیاری از هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر نمایش در کشور نویدبخش تغییر شرایط و ایجاد روحیه امید به فراهم شدن فضایی محسوب می‌شود که طی آن فعالان عرصه نمایش می‌توانند دور از حاشیه سازی به آفرینش اثر بپردازند.
محمد رحمانیان پس از بازگشت نمایش "ترانه های قدیمی" را به صحنه برد که با استقبال مردم چندین بار تمدید شد.
حمید امجد پژوهشگر و نمایشنامه‌نویس به این سوال که آیا با آمدن رحمانیان می‌توان به حضور هنرمندانی مثل بهرام بیضایی و دیگرانی همچون محمد رضایی راد در صحنه تئاتر ایران امیدوار بود، پاسخ داد و گفت: همه ما امیدوار هستیم و من هم بسیار به تغییراتی که اتفاق افتاده است دل بسته‌ام. مهتاب نصیرپور مدرس و بازیگر تاتر نیز می گوید: ما بسیار امیدوار هستیم و به نظرم امید تنها چیزی است که برای ما باقی مانده و باید دو دستی آن‌ را بچسبیم.

به نظر می رسد با انتخاب علی مرادخانی به معاونت هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الله ایوبی به معاونت سینمایی وزارت ارشاد امیدواری های هنرمندان تئاتر جنبه عملی پیدا کرده است. علی مرادخانی اعلام کرده که به دنبال تحول در تئاتر ایران است و همچنین گفته که اگر قرار باشد در تئا‌تر حرفی بزنیم باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا مختصات همه معایب و مشکلات این حوزه را پیدا کنیم و این نقطه آغازین ما برای یک برنامه ریزی منسجم و درست در این عرصه است که امیدواریم با بضاعت‌ها و شرایط جدید تحولات اساسی و مثبتی را در حوزه موثر هنر تئا‌تر ایجاد کنیم.

آمدن حسن روحانی جامعه ایران را با تکان هایی همراه کرده است و می توان تغییرات هرچند آرام و بی سر و صدایی را در زیر پوست جامعه حس کرد. برداشتن گام هایی برای نزدیک کردن ایران به جامعه جهانی و برداشته شدن تحریم های سنگین و بهبود وضعیت اقتصادی مردم از جمله شعارهایی است که عامه مردم را به آینده امیدوار کرده است. در کنار عامه مردم، بسیاری از هنرمندان نیز از آمدن حسن روحانی و انتخاب مدیران و معاونان فرهنگی در وزارت ارشاد استقبال کرده اند و امید تازه ای برای کار و تولید هنری در فضایی که آزادی بیشتری در پی خواهد داشت، پیدا کرده‌اند.

علیرغم نشاطی که این روزها در جامعه و به خصوص جامعه هنری ایران در جریان است٬ بی‌شک هنوز برای قضاوت کمی زود است. تصمیمات و رویکرد‌های آتی دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگ است که می‌تواند این خوشبینی‌ها را نهادینه و یا اینکه نشان از سطحی و زودگذر بودن این امیدواری‌‌ها داشته باشد. باید صبر کرد و دید.
 

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید