رمان‌های ۵۰۰ صفحه‌ای درباره فتنه، حمله به وبسایت‌های منتقد، افزایش فشار بر روزنامه‌نگاران خارجی برای ترک ایران بلافاصله پس از انتخابات، ممنوعیت توزیع قرآن‌های چینی

رسانه

«دشمن رمان‌های ۵۰۰ صفحه‌ای درباره فتنه نوشته بود»

محمدرضا نقدی٬ فرمانده سازمان بسیج گفته است: «دشمنان رمان‌های ۵۰۰ صفحه‌ای در مورد فتنه ۸۸ نوشتند و آشوب‌های سال ۸۸ را به گردن جمهوری اسلامی انداختند، شبکه های مختلف مجازی راه اندازی کردند تا ملت ایران را در اذهان ملت دنیا زیر سوال ببرند، آنها می‌خواستند بگویند که در کشور ما دیکتاتوری حاکم است اما دیدید که همه این‌ها باطل شد.»

مهر، ۲۸ خرداد ۱۳۹۲

روزنامه‌نگاران

حمله به وبسایت‌های منتقد
وب‌سایت‌های «دیگربان»٬ «استان‌بان» و شماری دیگر از سایت‌های منتقد هک شدند.
«سحام نیوز»٬ «صدای موج سبز»٬ «رسانه سبز ایران»٬ «ایران سبز»٬ «روزنه»٬ «خودنویس» و «کانون مدافعان حقوق بشر» نیز از جمله سایت‌هایی هستند که هدف حملات سایبری قرار گرفتند.
پس از این حملات٬ کاربران پس از ورود به این سایت‌ها با آرم گروه «جهاد گمنام مجازی» مواجه می‌شدند.
با این حال دیگربان٬ استان‌بان و شماری دیگر از این سایت‌ها فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.
در روزهای اخیر نیز شرکت «گوگل» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حملات سازمان‌یافته هکری علیه ده‌ها هزار حساب‌های کاربری ایرانیان صورت گرفته و ردپای دولت ایران را در این حمله‌ها دیده می‌شود.
گوگل این حملات هکری را «فیشینگ» از طریق ای‌میل اعلام کرده که از ایران سازماندهی شده و با انتخابات ریاست‌ جمهوری این کشور ارتباط دارد.

دیگربان، ۲۴ خرداد ۱۳۹۲

افزایش فشار بر روزنامه‌نگاران خارجی برای ترک ایران بلافاصله پس از انتخابات

در آستانه برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران٬ فشار‌ها بر خبرنگاران خارجی برای ترک ایران افزایش یافت.
یک منبع آگاه در گفتگو با دیگربان از افزایش فشار‌ها بر خبرنگاران خارجی برای خروج از ایران خبر داده است.
این منبع به نقل از یک خبرنگار خارجی گفته ویزای بسیاری از خبرنگارانی که برای پوشش اخبار انتخابات ریاست جمهوری به ایران رفته‌اند٬ تنها تا دو یا یک روز قبل از انتخابات اعتبار داشته و آن‌ها باید تا ۲۳ خرداد ماه ایران را ترک کنند.
آن‌طور که این منبع آگاه گفته خبرنگاران خارجی در ایران برای پوشش اخبار کاملا تحت کنترل قرار دارند و اجازه تردد آزادانه برای تهیه گزارش و خبر را ندارند.
۲۲ خرداد ماه «باشگاه خبرنگاران جوان» به نقل از یک «مقام آگاه امنیتی» ادعا کرده بود سازمان خبرنگاران بدون مرز به برخی خبرنگاران اعزامی برای پوشش اخبار انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۴ خرداد «دستورالعمل‌های فوق امنیتی و اطلاعاتی» داده است.
این در حالی است که سازمان گزارشگران بدون مرز، تشدید اقدامات حکومت ایران در ارعاب روزنامه‌نگاران ایرانی در روزهای نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری و محدودیت‌های تحمیل شده بر معدود روزنامه‌نگاران خارجی مجاز به ورود و خبررسانی در مورد این انتخابات را محکوم کرده است.

دیگربان، ۲۴ خرداد ۱۳۹۲

سانسور

پیام انتخابات٬ اعتراض مردم به بگیر و ببندها بود

وب‌سایت «الف» نوشته که پیام پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اعتراض به «وضع موجود»٬ «محدودکردن آزادی‌ها»٬ «سانسور و فشار بر مخالفین» و «بگیر و ببندهای سلیقه‌ای» است.
این مطالب روز یکشنبه (۲۶ خرداد ماه) با عنوان «چرا شادیم؟ چرا اصولگرایان شکست خوردند؟ چه کاری نباید انجام داد؟» در این وب‌سایت منتشر شده است.
«الف» نوشته که این انتخابات «اعتراض بر اقتدار‌گری و قیم‌مآبی بود» و مردم «برای فریاد کردن این اعتراض به اصولگرایان اعتماد نکردند.»
این وب‌سایت در ادامه نوشته است: «آنانکه در پستوخانه‌های سیاسی و اتاق‌های مه گرفته خبری برای آرایش صحنه انتخابات برنامه‌ریزی کردند و ذره‌ای نیز به ذائقه و مطالبات شکل گرفته مردمی توجه نداشتند، این دوره شکست سنگینی خوردند.»
به نوشته این وب‌سایت نزدیک به اصول‌گرایان، «مردم٬ کارمندان یک جریان سیاسی نیستند که با بخشنامه آن‌ها رفتار کنند. نسخه پیچ‌های سیاسی امروز باید درک کنند که رای مردم به شفافیت است نه مهندسی کردن و صحنه چیدن و آرایش دادن.»
«الف» به «نسخه‌پیچ‌های سیاسی» توصیه کرده است: «اگر از گعده‌های زیر شیروانی خود بیرون نیایند و در اتاق‌های شیشه‌ای و شفاف با مردم روبرو نشوند، نه تنها حذف می‌شوند بلکه شأن سیاسی و حیثیت و هویت جریانی و تاریخی خود را نیز از دست می‌دهند.»

الف، ۲۶ خرداد ۱۳۹۲

وب فارسی

فیس‌بوک و گوگل ابزار جاسوسی آمریکا هستند
محمد‌حسن آصفری٬ عضو کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس با این ادعا که «فیس‌بوک و گوگل در خدمت نهادهای امنیتی آمریکا هستند» گفته است: «آمریکا از فضای مجازی به نفع خود استفاده جاسوسی می‌کند.»
آقای آصفری گفته که «اینترنت بدل به یکی از ارکان جاسوسی در جهان از سوی سیاستمداران آمریکایی شده است.»
وی افزوده است: «دولت آمریکا با درخواست از شبکه‌هایی مثل فیس بوک و گوگل برای کسب اطلاعات از کاربران نشان داد که هیچ ارزشی برای حیطه خصوصی و شخصی شهروندان خود و دیگر مردم جهان قایل نیست.»
این نماینده مجلس ادامه داده که «استراق سمع و رصد مکالمات و نقل و انتقال پیام‌های در فضای مجازی مصداق بارز نقض آزدی‌های اولیه شخصی است که دولت آمریکا بی‌شرمانه به این کار مبادرت می‌ورزد.»
گروهی از مقام‌های جمهوری اسلامی نگاه بدبینانه‌ای به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی فعال در فضای مجازی دارند.
آن‌ها در سال‌های اخیر بار‌ها ادعا کرده‌اند «دشمنان» جمهوری اسلامی از طریق این شبکه‌های اجتماعی به دنبال سرنگونی نظام مستقر در ایران هستند

خانه ملت، ۲۶ خرداد ۱۳۹۲

جشنواره، آموزش و پژوهش رسانه

«توزیع قرآن‌های چینی در نمایشگاه قرآن ممنوع شد»

حمید خرمی٬ مسئول بخش نشر مکتوب بیست و یکمین نمایشگاه قرآن کریم از ممنوعیت توزیع قرآن‌های چینی در این دوره نمایشگاه خبر داد و گفت: «به دلیل اغلاط و مشکلاتی که این قرآن‌ها برای ناشران این حوزه ایجاد کرده‌، توزیع آن‌ها در نمایشگاه ممنوع است.»

تسنیم، ۱ تیر ۱۳۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید