قوه قضائیه تلویزیون و خبرگزاری راه‌اندازی می‌کند، واژگان تولیدی در فرهنگستان کاربردی نیست، انتقاد مطهری به صداوسیما برای پخش «تصاویر نامناسب» در مسابقات ورزشی، «دولت روحانی نگاه لیبرال‌مآبانه به فرهنگ نداشته باشد»

رسانه

قوه قضائیه تلویزیون و خبرگزاری راه‌اندازی می‌کند

محمدباقر ذوالقدر، معاون راهبردی قوه قضائیه اعلام کرد در آینده نزدیک شبکه تلویزیونی، خبرگزاری و روزنامه به منظور اطلاع‌رسانی دقیق به مردم توسط قوه قضائیه افتتاح می‌شود.

نسیم، ۹ تیر ۱۳۹۲

واژگان تولیدی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی کاربردی نیست
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نخستین گام برای اشاعه استفاده از واژگان بومی انجام یک کار کارشناسی برای تولید واژگان کاربردی و عملیاتی است، گفت:‌ واژگان بکارگرفته شده در فرهنگستان زبان و ادب فارسی کاربردی نیست.
ابراهیم نکو با بیان اینکه در جهان امروز فرهنگ‌ها ناچار از ارتباط با یکدیگر هستند، توضیح داد: استفاده از واژگان خودی و بومی که ریشه در فرهنگ اسلامی و ایرانی دارد امری پسندیده است ولی نباید این کار به قیمت خلق و تولید واژگان غیرکاربردی باشد.
نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: فرهنگستان زبان و ادب فارسی در چند سال اخیر واژگانی را خلق کرد که قابل استفاده در جامعه نیست و شهروندان در صورت استفاده از آنها با مشکل مواجه می‌شوند.
وی افزود: فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای مثال برای واژه اتوبوس بدیلی با عنوان " "خودرو مسافرکش جمعی" را تولید کرد که افراد برای ادای کلمات بی‌شمار آن به زحمت می‌افتند.
نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس نهم، افزود: فرهنگستان زبان و ادب فارسی نباید اصرار و پافشاری بر استفاده از واژگان ترجمه شده داشته باشد بلکه باید با فرهنگسازی در پی نهادینه کردن واژگان جایگزین باشد.

خانه ملت، ۹ تیر ۱۳۹۲

سانسور

انتقاد مطهری به صداوسیما برای پخش «تصاویر نامناسب» در مسابقات ورزشی
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به رئیس سازمان صدا و سیما در خصوص پخش تصاویر نامناسب در زمان برگزاری مسابقات والیبال لیگ جهانی و فوتبال جام کنفدراسیون ها تذکر داد.
=علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از پخش تصاویر نامناسب در زمان برگزاری مسابقات لیگ جهانی بین تیم های والیبال ایران و ایتالیا و همچنین مسابقات جام کنفدراسیون ها بین تیم های اسپانیا و ایتالیا گفت: نشان دادن این گونه تصاویر از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران حاکی از این است که عفاف و حجاب چندان برای رسانه ملی اهمیت ندارد.
وی در ادامه با بیان اینکه پخش چنین صحنه هایی باعث رسمیت پیدا کردن این تصاویر در صدا و سیما خواهد شد، گفت: این موضوع شاید در اذهان این شائبه را ایجاد کند که رسانه ملی اهمیتی به حجاب و موضوعات فرهنگی ندارد.
نماینده مردم تهران همچنین گفت: در تماس تلفنی که با رئیس صدا و سیما داشتم به وی این موضوع را متذکر شدم که پخش این تصاویر باعث سوتفاهم خواهد شد و صحنه هایی که در زمان پخش مسابقات والیبال و فوتبال نشان داده شد مورد اعتراض بخشی از جامعه قرا گرفت که این موضوع کاملا درست بوده و مسوولان صدا و سیما باید به این اعتراضات اعتنا کرده و مراقبت بیشتری داشته باشند.
آقای مطهری در ادامه تصریح کرد: آقای ضرغامی نیز این انتقاد را پذیرفتند و با بیان اینکه هیچ عمدی در پخش این تصاویر وجود نداشته است، توضیحاتی را در خصوص مشکلات صدا و سیما در پخش تصاویر زنده از مسابقات ورزشی خارجی دادند.

خانه ملت، ۱۰ تیر ۱۳۹۲

پاسخ رئیس صدا و سیما به انتقادها درباره پخش تصاویر بازی والیبال

عزت‌الله ضرغامی٬ رئیس سازمان صدا و سیما روند سانسور صحنه‌های ممنوع ورزشی در تلویزیون جمهوری اسلامی را تشریح کرد.
آقای ضرغامی این اظهارات را در واکنش به پخش تصاویر تماشاگران زن بازی والیبال ایران و ایتالیا با لباس تابستانی از تلویزیون دولتی ایران بیان کرده است.
پخش این تصاویر در هفته گذشته از سوی صدا و سیما بازتاب‌های گسترده‌ای در ایران داشت.
این تصاویر در بازی برگشت این دو تیم نیز از سوی تلویزیون ورزشی ایتالیا پوشش داده شد که در ‌‌نهایت صدا و سیما اعلام کرد به خاطر وجود این «صحنه‌ها» نمی‌تواند این بازی را به طور کامل پخش کند.
علی مطهری٬ نماینده محافظه‌کار مجلس نیز در واکنش به پخش گوشه‌هایی از این تصاویر در بازی دور رفت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا به مسئولان صدا و سیما اخطار داده بود.
آقای ضرغامی درباره این موضوع گفته از آنجا که ایران تاکنون سابقه حضور در چنین مسابقاتی را نداشته٬ صدا و سیما نیز آشنایی کمی درباره نحوه پوشش این مسابقات داشته است.
این مقام سازمان صدا و سیما پخش مسابقات لیگ جهانی والیبال را «سخت‌تر» از پخش مناظره‌های انتخاباتی در ایران اعلام کرد.
تاق پخش با هفت ثانیه تاخیر تصاویر را پخش می‌کند و حداقل سه نفر صحنه‌ها را نظارت می‌کنند.»
وی درباره پخش تصویر شکیرا٬ یکی از خوانندگان مشهور جهان در بازی فوتبال اسپانیا و ایتالیا از تلویزیون نیز گفته چندین‌بار تصویر این خواننده حذف شده بود٬ اما «در یک صحنه٬ تصویربردار خارجی با سرعت این خانم را نشان داد که نتوانستیم برای حذف آن کاری انجام دهیم.»
آقای ضرغامی همچنین به‌شوخی گفته است که مسئولان صدا و سیما با «همکاران فرهنگی خود در کوبا وارد مذاکره» شده‌اند تا بتوانند «لباس گرمکن و شلوار بر تن تماشاگران مسابقه والیبال ایران و کوبا» کنند تا «دیگر متوجه این شرایط نباشیم.»

مهر، ۱۱ تیر ۱۳۹۲

«دولت روحانی نگاه لیبرال‌مآبانه به فرهنگ نداشته باشد»

علیرضا سلیمی، نماینده محلات در مجلس گفته است: «دولت آینده در حوزه فرهنگ نباید نگاه لیبرال‌مآبانه داشته باشد و باید یک نقشه راه مشخص را در عرصه فرهنگ ارائه دهد تا سیاست‌های نظام در این مبحث دچار خدشه نشود.»

فارس، ۹ تیر ۱۳۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید