مخالفت با تبلیغ کنسرت شهداد روحانی در روزنامه ایران، مجوز راه‌اندازی خبرگزاری «کیهان»، ماموریت نمایندگان مجلس برای بررسی وضعیت اینترنت در ایران، «نخستین وقف سایبری»

رسانه

محمدحسن نامی٬ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
نحوه شنود در ایران با اروپا تفاوت دارد

محمدحسن نامی٬ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید در ایران برخلاف اروپا که همه مکالمات تلفنی «ضبط» می‌شود٬ «شنود» صورت نمی‌گیرد و «فیس‌بوک» در اینترنت «حلال» جایی ندارد.
آقای نامی در گفتگو با روزنامه «قانون» در پاسخ به این سئوال که «مردم فکر می‌کنند فضای ارتباطی در ایران بسیار تحت کنترل است٬ همه مکالمات شنود و همه ایمیل‌ها کنترل می‌شود» گفته است: «در ایران آن طور که مردم فکر می‌کنند نیست.»
وزیر ارتباطات با بیان اینکه «در اروپا تمامی مکالمات تلفنی ضبط می‌شود» افزوده که «در همین اروپا حدود یک سال و نیم پیش بود یک ایرانی کشته شده بود ظرف هشت ساعت توانستند قاتلش را پیدا کنند. از طریق همین مکالمه.»
به گفته وی در اروپا «اصلا روز به روز آزادی بشر بیشتر گرفته می‌شود. آزادی که خدا داده توسط بشر گرفته می‌شود.»

او گفته است: در مورد پیامک و ایمیل هم حتی من وزیر هم نمی‌توانم بدون مجوز قاضی کاری کنم. یکی از دوستان می‌خواست به ایمیل و تلفن خانواده‌اش دسترسی داشته باشد به ما هم گفت، ما هم گفتیم٬ اما نتوانست. اپراتور حق ندارد در این زمینه بدون دستور قاضی کاری کند.

این وزیر مخابرات ایران گفته است: معتقدم که باید در مسیری حرکت کرد که کسی برای استفاده از اینترانت پول پرداخت نکند. حتی نظرم این است که تا دو سه سال دیگر کسی برای مکالمه تلفنی هم پول پرداخت نکند.

قانون، ۱۲ مرداد ۱۳۹۲

مخالفت با تبلیغ کنسرت شهداد روحانی در روزنامه ایران

روزنامه «جمهوری اسلامی» نوشته است: «جریان انحطاط و انحراف هنر در روزنامه ایران دوشنبه با چاپ تصویر شهداد روحانی٬ مطرب لس آنجلسی در صفحه اول خبر از برگزاری کنسرت وی در برج میلاد داده است.»
به نوشته این روزنامه «هنوز نوازندگان موسیقی ارکستر سمفونیک تهران حتی در قالب یک نام دیگر علیرغم فشارهای بسیار زیاد از سوی ارشاد حاضر به همکاری در این کنسرت نشده‌اند.»

روزنامه جمهوری اسلامی، ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

حسین شریعتمداری خبر داد:
مجوز راه‌اندازی خبرگزاری «کیهان»

حسین شریعتمداری٬ نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان از صدور مجوز خبرگزاری «کیهان» از سوی هیات نظارت بر مطبوعات خبر داد.
آقای شریعتمداری گفته که این موسسه از «مدت‌ها پیش درخواست مجوز خبرگزاری» به هیات نظارت بر مطبوعات ارائه کرده بود که این هیات روز گذشته با این درخواست موافقت کرد.
مدیرمسئول روزنامه کیهان زمان آغاز به کار رسمی این خبرگزاری را نامعلوم اعلام کرده است.
شریعتمداری هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که آیا فعالیت خبرگزاری «کیهان» در راستای فعالیت روزنامه کیهان خواهد بود، ‌ارائه اطلاعات در این زمینه را به زمان دیگری موکول کرد.
روزنامه کیهان یکی از تندروترین روز‌نامه‌ها در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که اداره آن بر عهده نماینده ولی فقیه در موسسه‌ای به همین نام است.

تسنیم، ۱۵ مرداد ۱۳۹۲

سانسور

هشدار نسبت به جایگزین شدن اینترنت ماهواره‌ای در ایران

دبیر شورایعالی فضای مجازی نسبت به بی‎توجهی به “نیاز واقعی کاربران اینترنت از نظر سرعت و کیفیت و قیمت” هشدار داد وگفت در صورت پاسخ داده نشدن به این نیاز، ممکن است “ارتباطات ماهواره ای جایگزین اینترنت فعلی شود و این دیگر قابل کنترل نخواهد بود.”

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی اخوان ادامه داد: ” با هوشمندسازی پالایش و فیلترینگ کشور، میزان نارضایتی کاربران از اینترنت کشور کاهش پیدا خواهد کرد.”

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم بررسی “پایان دادن به انحصار دولت” در زمینه ارائه خدمات اینترنت، اظهار امیدواری کرد که این موضوع در دولت جدید تسهیل شود و با آن “برخورد منطقی” صورت گیرد.

رادیو زمانه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۲

انتقاد از انتشار آگهی به قصد «بهره‌برداری»

«الف» نوشته که «در سومین روز فعالیت رسمی دولت یازدهم، همچنان سیل آگهی‌های تبریک شرکت‌ها و فعالان اقتصادی به رییس جمهور و وزرا ادامه دارد. بیشتر این شرکت‌ها به گونه‌ای طرف حساب دولت یا بهره‌مند از پروژه‌های آن بوده یا خواهند بود.»
این وب‌سایت افزوده است: ‌«هر کدام به تناسب وزیری که با آن سر وکار خواهند داشت اقدام به نشر آگهی می‌کنند. رسم زشت انتشار اگهی تبریک به قصد بهره‌برداری، از قدیم الایام در این کشور جاری و ساری بوده و مشخص نیست چه زمانی قرار است پایان یابد.»

الف، ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

وب فارسی

ماموریت نمایندگان مجلس برای بررسی وضعیت اینترنت در ایران

رضا رحمانی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ماموریت کمیته ارتباطات مجلس برای بررسی شرایط ارائه خدمات اینترنت خبر داد.

این نماینده مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفت: “مردم از وضعیت فعلی قیمت‌ها و سرعت اینترنت رضایت کافی ندارند و کندی سرعت اینترنت از مباحث عمده در حوزه فضای مجازی است.”

وی با اشاره به ضعف‌های موجود در خصوصی‌سازی در این حوزه، خواستار آن شد که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مسئولیت بیشتری قبول کنند و دولت همیشه در این مساله دخالت نکند.

رادیو زمانه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

«نخستین وقف سایبری در جهان»

نخستین «وقف وب سایت در جهان» از سوی یک واقف تهرانی به ثبت رسید.
طبق مفاد وقف‌نامه به شماره سریال ۱۰۳۷۹ اداره کل اوقاف و امورخیریه استان تهران٬ وبسایت «رکوردهای جهانی الخیرات» به نشانی اینترنتی www.al-khayrat.org و دامنه ir و پایگاه داده‌ها به تاریخ نهم مردادماه وقف شده است.

وبسایت اوقاف، ۱۷ مرداد ۱۳۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید