محکومیت زن هنرمند ایرانی-دانمارکی به نژادپرستی، نامه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به سه وزارتخانه درباره لغو پلمب

رسانه

«نژادپرستی»، زن هنرمند ایرانی-دانمارکی را به زندان می‌برد

فيروزه بذرافکن، هنرمند ايرانی – دانمارکی، در دادگاه شهر محل سکونتش در دانمارک به جرم نژادپرستی محکوم شده است.

او متهم بود که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ در وبلاگ شخصی خود از الفاظ نژادپرستانه عليه مسلمانان استفاده کرده است.

او به راديو فردا گفته حاضر است پنج شب را در زندان سپری کند اما پنج هزار کرون جريمه را نپردازد.

فيروزه بذرافکن در وبلاگ شخصی خود نوشت: «اين نتايج يک فرهنگ معيوب و ضد انسانی است – البته اگر شما بتوانيد آن را حتی يک فرهنگ بناميد – اما من فکر می‌کنم شما می‌توانيد بگوييد اين يک دين معيوب و ضد انسانی است که کتاب مقدسش، قرآن، غير اخلاقی‌تر، احمقانه‌تر و رقت‌برانگيزتر از هر دو دين جهانی ديگر است.»

يکی از روزنامه‌های دانمارکی این نوشته را منتشر کرده بود. حالا دادگاه دانمارک آنها را نژادپرستانه تشخيص داده است.

اين هنرمند دانمارکی با ريشه ايرانی ۳۱ سال دارد و متولد شيراز است. خانم بذرافکن از پدر و مادری مسلمان به دنيا آمده و در حالی که پنج سال داشت، به دانمارک مهاجرت کرد.

او به عنوان يک هنرمند جنجال‌برانگيز در اين کشور شمال اروپا شناخته می‌شود که نقاشی‌ها، عکس‌ها و نوشته‌های زيادی درباره هنر، سکس و حقوق زنان و کودکان دارد.

پس از آنکه انتشار تصاوير برهنه عاليه مجدا المهدی، فمينيست مصری در اينترنت و در سال ۲۰۱۱، جنجالی را در جهان اسلام و رسانه‌های بين‌المللی برپا کرد، فيروزه بذرافکن يکی از زنانی بود که در حمايت از عاليه، عکس‌های برهنه خود را منتشر کرد.

بسياری در دانمارک و خارج از آن، خانم بذرافکن را به دليل انتقادات تندش از دين اسلام و مسلمانان، يک «ضد اسلام» می‌دانند اما او به راديو فردا می‌گويد اين اتهام را به هيچ عنوان قبول ندارد.

رادیو فردا، ۲۹ شهریور ۹۲

روزنامه‌نگاران

نامه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به سه وزارتخانه درباره لغو پلمب

عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران می‌گوید این انجمن نزدیک به سه هفته است که در نامه به سه وزیر اطلاعات، کار و ارشاد، خواستار لغو پلمب شده است، اما این درخواست تا کنون بی‌پاسخ مانده است.

بدرالسادات مفیدی گفته است: «به آقای علی ربیعی، وزیر کار درخواست کتبی فرستادیم و آقای شمس‌الواعظین، جانشین رئیس هیئت مدیره انجمن نیز با واسطه از آقای علوی، وزیر اطلاعات درخواست ملاقات کرد. نامه‌ای نیز به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستادیم تا بتوانیم دغدغه‌ها، شرایط و مشکلات فعلی روزنامه‌نگاران را با او مطرح و مطالبات روزنامه‌نگاران را از او درخواست کنیم.»

وی در ادامه این اظهارات که روز شنبه، ۳۰ شهریورماه در مطبوعات ایران بازتاب داشت، افزوده است: «این درخواست‌ها نزدیک به سه هفته است که فرستاده شده و تا کنون بی‌پاسخ مانده است.»

مأموران دادستانی تهران، ۱۴ شهریورماه ۱۳۸۸، با حضور در دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، ساختمان فراگیرترین تشکل صنفی روزنامه‌نگاران را پلمب کردند، اقدامی که به گفته آن زمان این انجمن «بدون ارائه هیچ‌گونه دلیل و توضیحی و صرفا با نشان دادن حکم صادره از سوی دادستانی تهران» صورت گرفت.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران مهرماه ۱۳۷۶ از سوی شماری از روزنامه‌نگاران ایرانی تأسیس شد و به عنوان یک سنديكای سراسری و ملی كارگری در وزارت كار و امور اجتماعی ايران به ثبت رسيد. این انجمن همچنین به عنوان سنديكای كارگری در ايران در دپارتمان سازمان‌های غیردولتی سازمان‌ملل متحد به ثبت رسيده و عضو پيوسته فدراسيون بين‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) است.

رادیو فردا، ۳۰ شهریور ۹۲ 

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید