تعلیق پروژه ساخت فیلم میلیاردی 'لاله'، ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

رسانه

پروژه ساخت فیلم میلیاردی 'لاله' به حال تعلیق درآمد

پروژه سینمایی لاله، به کارگردانی اسدالله نیک نژاد که بر اساس زندگی لاله صدیق، نخستین زن قهرمان ایرانی رالی در حال ساخت بود، به حالت تعلیق درآمده است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با انتشار بیانیه ای نوشته است که کارگردان فیلم "ادعایی مبنی بر عدم مالکیت مرکز بر این پروژه سینمایی را مطرح کرده و صحبت از مالکیت یک کمپانی کانادایی به میان آورده"، در حالی که "مرکز، خود را مدعی مالکیت این فیلم می داند."

بر اساس این بیانیه، تاکنون بیش از ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از بودجه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی صرف تولید این فیلم شده است.

اما پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، محمد مهدی طباطبایی‌نژاد مدیر جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در گفتگویی جنجالی خبر داد که در سال های اخیر، ۹۰ درصد بودجه این سازمان به تنها سه فیلم از جمله فیلم "لاله" اختصاص یافته بوده است.

چند روز پیش نیز حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی و معاون وزیر ارشاد، اعلام کرد که سازمان سینمایی "نه بودجه ای برای حمایت از این فیلم دارد و نه قصدی".

در بیانیه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی آمده است که معاونت اداری- مالی این مرکز" طی نامه‌ای که تسلیم تهیه کننده و کارگردان فیلم سینمایی لاله شده، ادامه تولید این پروژه را تا تعیین تکلیف نهایی مالکیت آن، به حالت تعلیق درآورده است."

با این حال، به گزارش خبرگزاری مهر، اسدالله نیک‌نژاد کارگردان فیلم "لاله" با بیان اینکه او فقط یک کارگردان است و مسئولیت تامین بودجه و تولید فیلم برعهده تهیه‌کننده و سرمایه گذار است، گفته است: "نمی دانم چه کسی به تک تک بازیگران پروژه لاله زنگ زده و اعلام کرده است که این پروژه توقیف شده است. این درحالی است که من به عنوان کارگردان این فیلم سینمایی هیچ اطلاعی از این ماجرا ندارم."

فیلمبرداری این فیلم روز بیستم اسفند ۹۱ آغاز شده بود.

ایسنا، ۲۶ مهر ۹۲

جشنواره، آموزش و پژوهش رسانه

ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

علی امینی نجفی، پژوهشگر مسائل فرهنگی، در یادداشتی درباره نمایشگاه کتاب فرانکفورت، نوشت که ایران امسال از سالهای گذشته فعال‌تر است. گفته می‌شود که حضور ایران در نمایشگاه امسال چند برابر شده است.

روی هم ۲۴۰ مترمربع فضای نمایشگاهی به سه غرفه اصلی ایران اختصاص یافته: یک غرفه ۱۲۰ متری در اختیار "موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی" است، یک غرفه ۴۰ متری در سالن کودک و نوجوان که مدیریت آن به "انجمن ناشران کودک و نوجوانان" واگذار شده و یک غرفه ۸۰ متری که مدیریت آن با "اتحادیه ناشران و کتابفروشان" است.

بنا به گزارش‌ها نمایندگان نمایشگاه کتاب فرانکفورت در جریان آخرین نمایشگاه کتاب تهران، از ناشران و مقامات فرهنگی جمهوری اسلامی دعوت کردند که در فرانکفورت حضور پررنگ‌تری داشته باشند. در همین راستا سفارت آلمان در تهران در صدور ویزا برای متقاضیان شرکت در نمایشگاه فرانکفورت، تسهیلات ویژه‌ای قائل شد، در نتیجه در روزهای گذشته حدود صد نفر از اهل نشر و کتاب موفق شدند به آلمان سفر کنند.

در غرفه "اتحادیه ناشران و کتابفروشان" دهها ناشر مستقل ایرانی به صورت گروهی شرکت دارند. به گفته مسئولان در انتخاب کتاب هیچ تبعیضی و محدودیتی وجود نداشته و تنها معیار مشارکت در نمایشگاه، کیفیت بالای کتاب، هم از نظر محتوا و هم شیوه چاپ و نشر، بوده است.

به نوشته آقای امینی نجفی، غرفه‌های مربوط به نشر ایران در نمایشگاه مناسب و آبرومندانه است، صدها کتاب با کیفیت خوب عرضه شده، اما استقبال چندان بالا نیست، که بی‌گمان علت اصلی آن بیگانه بودن بازدیدکنندگان با فرهنگ و زبان فارسی است. بیشتر مراجعان غرفه‌های ناشران ایرانی، ایرانیان مقیم خارج یا کارشناسان و دانشجویان رشته‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی هستند.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت یکشنبه سیزدهم اکتبر به پایان می‌رسد.

بی‌بی‌سی فارسی، ۲۱ مهر ۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید