پیام یوتیوبی ظریف در آستانه مذاکرات، انتقاد از نمایش «صحنه‌های دل‌خراش کربلا» برای کودکان، وبسایت «نذری‌یاب» فیلتر شد

رسانه

پیام یوتیوبی ظریف در آستانه مذاکرات ژنو

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران یک روز مانده به دور تازه ای از مذاکرات اتمی ایران و گروه پنج بعلاوه یک در ژنو، پیامی انگلیسی در کلیک حساب کاربری خود در یوتیوب منتشر کرده است.

پیام آقای ظریف گرچه به زبان انگلیسی است اما در ویدئوهایی مجزا با زیرنویس فارسی، ترکی، فرانسه و عربی هم منتشر شده است. عنوان این ویدئو "پیام ایران: راهی به جلو وجود دارد" است.

وزیر خارجه ایران در این پیام حدود ۵ دقیقه ای گفته است در پرونده اتمی کشورش"راهی به جلو وجود دارد، مسیری سازنده و حرکتی به سوی پیشرفت برای حفاظت از صلح حرکتی رو به جلو و تنها انتخاب بین تسلیم و یا رو در رو شدن نیست."

آقای ظریف در این پیام ویدئویی می گوید "ایرانی ها تفاوتی با دیگر مردم این کره خاکی که همه از آن بهره مندیم ندارند. ما نیز خواستار احترام به عزت خویش هستیم. برای ما ایرانی ها انرژی هسته ای پیوستن به یک باشگاه و یا ایجاد تهدید برای دیگران نیست."

او گفته "انرژی هسته ای یک جهش است. حرکتی به سوی تعیین سرنوشت خویش. به جای این که اجازه دهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند. برای ما انرژی هسته ای به معنای تامین آینده فرزندانمان است."

وزیر خارجه ایران با اشاره به پرونده اتمی کشورش خطاب به کشورهای مذاکره کننده با ایران می گوید "بیایید در پایان دادن به یک بحران غیرضروری و آغاز افق های جدید با هم همراه شویم."

این ویدئو با جمله "من جواد ظریف هستم و این پیام مردم ایران است" پایان می گیرد.

آقای ظریف به غیر از حساب یوتیوب در شبکه های اجتماعی فیسبوک و توییتر هم فعال است. هر سه این سایت ها در ایران فیلتر است.

کاربران ایرانی اینترنت با ارسال پیام هایی در شبکه های اجتماعی خطاب به مقام های دولتی ایران که شماری از آنها در فیسبوک و توییتر فعال هستند، خواستار آزادی استفاده از این شبکه ها شده اند و از فیلتر بودن اینها ابراز ناخرسندی می کنند.

یوتیوب، ۲۸ آبان ۹۲

انتقاد از نمایش «صحنه‌های دل‌خراش کربلا» برای کودکان

وب‌سایت «الف» از پخش انیمیشن‌های تاریخی پرخشونت برای کودکان از سوی صدا و سیما انتقاد کرده و آن را «جنایتی هولناک» در حق کودکان امروز معرفی کرده است.

محمد بهروزیه، نویسنده این یادداشت که در بخش تعاملی این وب‌سایت منتشر شده افزوده است: ‌«گاهی گمان می‌کنم که شاید این کار {پخش این انیمیشن‌ها} بصورت آگاهانه و برای بهره برداری‌های جناحی و حزبی صورت می‌گیرد.»

در این یادداشت آمده است: «لطفا روان‌شناسان کشور بفرمایند آیا ضرورتی دارد که صحنه‌های دلخراش کربلا و دیگر وقایع مهم تاریخی بطور انیمیشن و کارتون و بصورتی کاملاً محسوس و واضح برای کودکان ریز و درشتی که گاهی تک و تنها در خانه، پای تلوزیون‌های بزرگ ال‌سی‌دی و ال‌ای‌دی» نشسته‌اند، نشان داده شود؟»

الف، ۱ آذر ۱۳۹۲

احمد سالک٬ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:
حضور در فیس‌بوک آب به آسیاب دشمن می‌ریزد

احمد سالک٬ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفته که «حضور در فیس‌بوک آب در آسیاب دشمن ریختن است.»

أقای سالک گفته است عضویت مقام‌های جمهوری اسلامی در فیس‌بوک باعث «بهره‌برداری صهیونیست‌ها» از آن‌ها خواهد شد.

وی افزوده حضور در فیس‌بوک «به معنی بهره‌برداری از تکنولوژی نیست» و مسئولان باید به این نکته توجه کنند.

این نماینده مجلس اضافه کرده که «نظام جمهوری اسلامی ایران مورد توجه محافل است کوچک‌ترین اشتباهی در این فضا‌ها {فیس‌بوک} به زیان کشور و ملت خواهد بود.»

این نماینده مجلس بی‌آنکه نامی از علی جنتی٬ وزیر ارشاد ببرد گفته کسانی که خواستار رفع فیلترینگ فیس‌بوک هستند باید درباره دلایل خود توضیح ارائه کنند.

آقای جنتی روز گذشته گفته که نه‌ تنها عضو فیس‌بوک است٬ بلکه عضویت در آن را «جرم» نمی‌داند و موضوع رفع فیلتر این شبکه اجتماعی را دنبال خواهد کرد.

عضویت برخی اعضای دولت یازدهم در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با واکنش‌های موافق و مخالف قابل توجهی در ایران مواجه شده است.

فیس‌بوک عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی است که در ایران فیلتر بوده و کاربران اینترنت اجازه دسترسی به آن را ندارند.

بی‌باک، ۲۶ آبان ۱۳۹۲

کودکان از برنامه‌های مذهبی تلویزیون خسته شده‌اند

وب‌سایت «الف» با انتقاد از روش ترویج ارزش‌های مذهبی برای کودکان در ایران نوشته آدم بزرگ هم از این همه برنامه مذهبی در تلویزیون جمهوری اسلامی «می‌بُرَد.»

سارا زیباکلام، دختر صادق زیباکلام و عروس احمد توکلی، مدیر وبسایت الف، در این یادداشت افزوده که «مگر کودک چقدر ظرفیت دارد؟! مدام انیمیشن‌های ضعیف در مورد ائمه و پیامبران گرانقدر ... انصافاً حداقل دو- سه بار تکرار آن در روز، از ظرفیت هر انسان سالمی، حتما فرا‌تر است.»

الف، ۲۵ آبان ۱۳۹۲

سانسور

ناصر مکارم شیرازی٬ یکی از مراجع تقلید:
تمام دروس علوم انسانی باید اسلامی شود

ناصر مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید شیعه خواستار اسلامی کردن دروس جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، حقوق٬ روانکاوی و سایر عوم انسانی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شد.

آقای مکارم شیرازی روز پنجشنبه (۲۳۰ آبان) در دیدار با محمدرضا نقدی٬ فرمانده سازمان بسیج گفته «اسلامی شدن نظام باید با اسلامی شدن زیرساخت‌ها همراه باشد.»

وی با تمجید از نظام آموزشی بسیج نیز اظهار کرده است: «اعتقاد به معاد، شخص را به این مرحله می‌رساند که به دل دشمن بزند و بسیجی را جان بر کف می‌سازد.»

این مرجع تقلید افزوده که «دشمن طاقت ماندن در میدان را ندارد، سربازانش جنون می‌گیرند و خودکشی می‌کنند یا فرار می‌کنند، اما در هشت سال دفاع مقدس، نه کسی فرار کرد و نه کسی خودش را کشت و جنون گرفت.»

مکارم شیرازی همچنین در واکنش به مواضع کشور‌های غربی درباره برنامه هسته‌ای ایران اظهار کرده که «اگر غربی‌ها می‌گویند همه گزینه‌ها روی میز است، ما هم تاکید می‌کنیم که همه گزینه‌ها از جمله گزینه بسیج و سپاه و ارتش روی میز است.»

تسنیم، ۳۰ آبان ۱۳۹۲

وب فارسی

وبسایت «نذری‌یاب» فیلتر شد

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی در جدید‌ترین اقدام خود سایت «نذری یاب» را فیلتر کرد.

این وبسایت سال گذشته در تاسوعا راه اندازی شد تا راهنمایی باشد برای معرفی اماکنی که در دهه اول ماه محرم اقدام به توزیع نذری می‌کنند.

روزنامه شرق نوشته است که این وبسایت در یک سال گذشته به خصوص در محرم و صفر با استقبال زیادی از سوی رسانه ها و کاربران ایرانی در اینترنت مواجه شد و برخی رسانه ها خلاقیت در راه اندازی این سایت را تحسین کردند و برخی دیگر اهداف آن را زیر سوال بردند. با این حال استقبال میلیونی کاربران ایرانی در فضای مجازی مصداقی بر موفقیت این سایت بود.

در همین رابطه داوود مظفری جوان ۲۰ ساله تهرانی و طراح سایت نذری یاب می گوید: سایت نذری یاب سال گذشته در روز تاسوعای حسینی راه اندازی شد و طی دو روز تعداد بازدید کنندگان آن به یک ونیم میلیون نفر رسید که حاکی از استقبال بالای کاربران فضای مجازی بود.

او می گوید: تاکنون درباره فیلترشدن سایت ما هیچ توضیح و بحثی از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه داده نشده است و نمی دانیم دلیل این فیلترشدن چیست. چراکه در بسیاری از سایت ها وقتی این کارگروه می خواهد سایت را فیلتر کند، از قبل تذکراتی می دهد اما هیچ تذکری از سوی این کمیته به ما نرسیده است.

ایرنا، ۲۷ آبان ۱۳۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید