توییتری‌ها در جست‌وجوی «کلید» روحانی، «جلسه رفع فیلتر فیس‌بوک» و انتقاد چند نماینده، هم‌سرایی با روحانی در یوتیوب، شبکه تلویزیونی سپاه در راه است، اعتراض مکارم شیرازی به «اصرار وزیر ارشاد به رفع فیلتر فیسبوک»

رسانه

توییتری‌ها در جستجوی «کلید» روحانی

کمی بیش از صد روز از روی کار آمدن دولت حسن روحانی می‌گذرد. صد روزی که گزارش‌هایش طبق وعده‌های رئیس‌جمهوری ایران باید در هفته نخست آذر ماه امسال ارائه شود.

در یک قرار اینترنتی، تعدادی از کاربران توییتر تصمیم گرفتند ساعت ۱۰:۳۰ شب به وقت ایران یک "توفان توییتری" ایجاد کنند و خواهان پاسخگویی آقای روحانی شوند.

توفان توییتری اصطلاحی است که به کار گروهی در شبکه اجتماعی توییتر اطلاق می‌شود. کاربران طبق یک تصمیم قبلی در یک بازه زمانی مشخص، موضوعی را به بحث می‌گذارند و درباره‌اش توییت می‌کنند تا تبدیل به یک "موضوع داغ" شود.

در این میان توییت‌ها را با یک یا چند واژه و با علامت هَش (#) علامت‌گذاری می‌کنند تا قابل پیگیری باشد.

این قرار اینترنتی با استقبال برخی از کاربران توییتر روبه‌رو شد. هش‌تگ استفاده‌شده #کلیدکو بود که اشاره‌ای به نماد انتخاباتی آقای روحانی یعنی "کلید" داشت و وعده‌های او مبنی بر باز کردن قفل مشکلات کشور با آن کلید.

به نظر می‌رسد قصد اصلی کاربرانی که توییت‌های خود را با این هش‌تگ منتشر کرده‌اند، پیگیری خواسته‌ها و دنبال کردن وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی بود.

آنها بیشتر خواستار این بودند که آقای روحانی با مردم حرف بزند و حتی اگر نمی‌تواند خواسته آنها را برآورده کند، شفاف باشد.

عده‌ای در مورد وعده‌هایی که آقای روحانی داده بود با جزییات از او توضیح می‌خواستند.

بخشی از توییت‌ها به موضوع حصر رهبران جنبش سبز اختصاص داشت. بخشی هم به طور کلی درباره زندانیان سیاسی بود.

تعدادی از کاربران هم از روحانی می‌خواستند که مجازات اعدام را لغو کند یا دست کم در راستای لغو آن حرکتی بکند.

از سوی دیگر برخی از کاربران رسیدن به همه این وعده‌ها را در صد روز ممکن نمی‌دانستند، بنابراین تفسیرشان از "کلید" چیز دیگری بود.

با وقوع چنین موج‌هایی می‌توان پیش‌بینی کرد که اتفاقاتی از این دست در آینده تکرار خواهد شد و احتمالا با پوشش رسانه‌ها شاهد گستردگی بیشتر آن خواهیم بود.

بی‌بی‌سی فارسی، ۶ آذر ۹۲

'جلسه رفع فیلتر فیسبوک' و انتقاد چند نماینده مجلس ایران از آن

فاطمه رهبر، نماینده محافظه‌کار مجلس ایران، به خبرگزاری فارس گفته است که محمدرضا صادق، مشاور رئیس‌جمهور ایران، جلسه‌ای با نمایندگان شش وزیر برگزار کرده که در آن مساله رفع فیلتر فیسبوک بررسی شده است.

خانم رهبر با انتقاد از تلاش‌ دولت حسن روحانی برای رفع فیلتر فیسبوک گفته است که "این موضوع در مجلس پیگیری می‌شود."

محمدرضا صادق به خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس ایران، گفته است: "کمیته تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای وظایف قانونی دارد که رفع فیلتر فیس‌بوک نیز باید در این کمیته مسیر قانونی خود را پشت سر بگذارد."

احمد امیرآبادی، نماینده مجلس نیز به خبرگزاری فارس گفته است که: "اگر رفع فیلتر فیسبوک با سیاست‌های کلی نظام مغایرت داشته باشد، مجلس مقابل آن خواهد ایستاد؛ البته به نظر من فیلتر فیسبوک مطلوب است و نباید برداشته شود."

در عین حال علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفته است از برگزاری جلسه‌ای برای رفع فیلتر فیسبوک اطلاعی ندارد.

در هفته‌های اخیر بحث رفع فیلتر فیسبوک، بارها در رسانه‌های ایران مطرح شده است. از جمله علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفته است خودش در این شبکه اجتماعی مجازی عضویت دارد و استفاده از آن را غیرقانونی نمی‌داند.

با وجود این که فیسبوک، توییتر و سرویس‌های مشابه اینترنتی تحت فیلترینگ دولتی قرار دارند، برخی از وزرای دولت حسن روحانی از آن برای انتشار اخبار و بیان نظرات خود استفاده می‌کنند.

خبرگزاری خانه ملت، ۲ آذر ۹۲

هم‌سرایی با حرف‌های حسن روحانی در یوتیوب

موزیک ویدئوی جدیدی که در اینترنت منتشر شده، شماری از زنان و مردان و کودکان ایرانی را نشان می دهد که بخش هایی از سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری اش را با او همخوانی و همسرایی می کنند.

موزیک ویدئوی «نو سفر» که به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شده، شبیه ویدئوی "کلیک بله ما می توانیم" است که در سال ۲۰۰۸ در آمریکا تولید شد و در آن، شماری از چهره های سرشناس آمریکایی، این ویدئو با این سخنان آغاز می شود: "بگذاریم که فضا و فرصت خدمت برای همه ایرانیانی که دل در گرو این مرزو بوم دارند باز شود. بگذاریم که شایستگان به ملت خدمت کنند. بگذاریم که سینه ها از کینه ها پاک شود. بگذاریم که آشتی جای قهر و دوستی جای دشمنی بنشیند."

بخش هایی از حرف‌های حسن روحانی در این ویدئو، به گویش های مختلف و همچنین به زبان اشاره و همراه با موسیقی همخوانی می شود.

تهیه کنندگی این ویدئو با حسین دهباشی است که مسئول تهیه ویدئوهای انتخاباتی آقای روحانی هم بوده است.

در سال ۲۰۰۸ ویل آی ام، رپر بلک آید پیز مجموعه ای از چهره های آمریکایی را در یک موزیک ویدئو گرد هم آورد. این ویدئو میلیون‌ها بار در یوتیوب دیده شد.

بی‌بی‌سی فارسی، ۶ آذر ۹۲

سپاه شبکه تلویزیونی راه‌اندازی می‌کند

گزارش‌ها از شروع به کار یک شبکه تلویزیونی جدید متعلق به سپاه پاسداران در بهمن ماه سال ۹۲ حکایت دارد.

خبرگزاری فارس و سایت محافظه‌کار «مشرق‌نیوز» گزارش کرده‌اند که این شبکه در راستای ترویج «گفتمان انقلاب اسلامی» از ۲۲ بهمن فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

خبرگزاری فارس از محمدامین توکلی‌زاده به عنوان مدیر این شبکه جدید نام برده و نوشته نام‌هایی نظیر «عصر» و «کوثر» برای آن در نظر گرفته شده است.

سایت «مشرق‌نیوز» هم نوشته نام احتمالی این شبکه «سروش» یا «امید» خواهد بود که با روزی ۴ ساعت کار خود را کلید زده و از فروردین ماه آینده زمان پخش آن به شش ساعت خواهد رسید.

سایت «آینده آنلاین» هم بی‌‌آنکه نامی از سپاه پاسداران ببرد٬ گزارش کرده که این شبکه متعلق به این نهاد نظامی است.

این وبسایت نوشته «برخی مسئولان فرهنگی این نهاد که منتقد برنامه‌های صدا و سیما هستند و آن‌ها را به حد کافی انقلابی نمی‌دانند» از مدت‌ها پیش تلاش‌ها برای راه اندازی این شبکه را آغاز کرده بودند.

آن‌طور که «آینده‌آنلاین» نوشته است پس از مقاومت صدا و سیما با راه‌اندازی این شبکه٬ سپاه پیشنهاد می‌کند شبکه مذکور به اسم سازمان صداوسیما راه اندازی شود، اما تولید محتوا و مدیریت آن بر عهده سپاه باشد.

به نوشته این سایت «با توجه به افتتاح این شبکه در شرایطی که صداوسیما با بحران مالی کم سابقه‌ای دست به گریبان است احتمالا بودجه این شبکه جدید» را سپاه تامین خواهد کرد.

سپاه پاسداران تنها نهاد نظامی در ایران است که در حال حاضر ده‌ها سایت٬ خبرگزاری و نشریه در اختیار دارد.

راه‌اندازی شبکه تلویزیونی نخستین تجربه این نهاد نظامی در تولید محتوای تلویزیونی پس از پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق محسوب می‌شود.

دیگربان، ۲ آذر ۹۲

تذکر به وزیر ارشاد درباره دفن «دو خواننده غیرمجاز»

زهره طبیب‌زاده٬ نماینده مردم مجلس در تذکر کتبی به علی جنتی٬ وزیر ارشاد نسبت به دفن «دو خواننده غیر مجاز ساکن در آمریکا با هزینه ۱۰۰ میلیون تومانی» این وزارتخانه انتقاد کرد.
اشاره وی به دو خواننده گروه «سگ زرد» است که در آمریکا از سوی یکی از دوستان سابق خود به قتل رسیدند.

مهر، ۶ آذر ۹۲

اعتراض آیت‌الله مکارم شیرازی به 'اصرار وزیر ارشاد به رفع فیلتر فیسبوک'

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان در ایران در واکنش به اظهارات وزیر ارشاد گفته است که «اصرار به رفع فیلتر فیس‌بوک چه معنایی دارد».

او گفته است که علی جنتی٬ وزیر ارشاد «خیلی دارد روشنفکری» می‌‌کند و «برخی خیال نکنند دولت جدید شده و هر کاری که دلشان خواست می‌توانند انجام دهند.»

آقای مکارم شیرازی با انتقاد از عملکرد مطبوعات٬ «حذف ممیزی کتاب» و اصرار برای رفع فیلتر فیس‌بوک از سوی مقام‌های دولتی گفته «این وضع اگر ادامه یابد خطرناک است.»

نصرالله پژمان‌فر٬ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم در این دیدار از مکارم شیرازی خواسته در مقابل تلاش‌ها برای رفع فیلتر فیس‌بوک در ایران سکوت نکند.

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی از تلاش دولت حسن روحانی برای رفع فیلتر فیس‌بوک در برخی رسانه‌ها و اظهار‌نظر‌های تلویحی مقام‌های دولتی منتشر شده است.

محافظه‌کاران تندرو همزمان با انتشار این گزارش‌ها٬ بار‌ها گفته‌اند مخالف چنین اقدامی هستند و عضویت در فیس‌بوک را «جرم» می‌دانند.

رسا، ۵ آذر ۹۲

فهرست هزاران تخلف چهار شبکه تلویزیونی

خبرگزاری فارس فهرستی از هزاران «تخلف» شبکه‌های یک٬ دو٬ سه و «تهران» در خصوص «سبک زندگی» را منتشر کرد.
این گزارش که مربوط به عملکرد شش ماه دوم سال ۹۱ این شبکه‌ها است از سوی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما تهیه شده است.
 در این گزارش آمده شبکه یک سیما طی این مدت در زمینه «آرایش» سه هزار و ۲۷۷ مورد تخلف داشته است.
این شبکه در زمینه «پوشش و حجاب» دو هزار و ۵۸۵ تخلف٬ «موسیقی‌های نامناسب و رقص» هزار و ۱۱۱ تخلف٬ «خط و زبان بیگانه» ۸۰۵ تخلف و «ناسزاگویی و الفاظ نامناسب» ۵۹۵ تخلف داشته است.

فارس، ۳ آذر ۹۲

روزنامه‌نگاران

نامه ۳۷۰ فعال رسانه‌ای اصول‌گرا درباره سند ژنو

بیش از ۳۷۰ فعالان رسانه‌ای که بسیاری از آن‌ها در رسانه‌های محافظه‌کار فعالیت می‌کنند در نامه‌ای از تیم مذاکرات هسته‌ای ایران خواسته‌اند سند رسمی تفاهم‌نامه ژنو را منتشر کند.

امضاء‌کنندگان این نامه از تیم مذکور پرسیده‌اند: «آیا در مذاکرات و توافق حاصل شده حقوق ملت رعایت شده یا خیر؟»

دانا، ۵ آذر ۹۲

سانسور

سانسور زنان در تابلو فرش‌های برج میلاد

سانسور برخی تابلو فرش‌های جشنواره «فرش دستباف، تابلو فرش و دستبافته‌های روستایی و عشایری ایران.»

این جشنواره از سوم آذر فعالیت خود را در «برج میلاد» تهران آغاز کرده و تا هشتم آذر نیز ادامه خواهد داشت.

به نظر می‌رسد سانسور برخی تابلو فرش‌های این جشنواره به دستور مسئولان شهر‌داری تهران صورت گرفته باشد.

دیگربان، ۶ آذر ۹۲

وب فارسی

پژمان‌فر در گفت‌وگو با فارس:
استفاده از فیس‌بوک مجرمانه است

نصر‌الله پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، در واکنش به تلاش‌هایی مبنی بر رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیس‌بوک گفت: ما استفاده از این شبکه اجتماعی را مجرمانه و برخلاف ضوابط موجود می‌دانیم.

وی با بیان اینکه فضای مدیریت فیس‌بوک در اختیار دشمن است و ما نمی‌توانیم هیچ نقش فرهنگی و سیاسی در آن داشته باشیم خاطر نشان کرد: البته ممکن است زمانی با اتخاذ تدابیری خاص، تصمیماتی در این رابطه گرفته شود. که مطمئنا این مصوبات به تایید شورای عالی فضای مجازی و مقام معظم رهبری نیز خواهد رسید که در آن صورت باید بر سر جوانب آن بحث شود اما امروز استفاده از فیس‌بوک خلاف قانون است.

فارس، ۳ آذر ۹۲

مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان:
«وی‌چت» روابط «نامشروع» را عادی کرده است

مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان با این ادعا که شبکه اجتماعی «وی‌چت» شبکه‌ای «صهیونیستی» است نسبت به گسترش انتشار پیام‌های «شرم‌آور جنسی» در این شبکه هشدار داد.

خانم اصلانی روز دوشنبه (چهارم آذر) به خبرگزاری «تسنیم» گفته شبکه‌های اجتماعی «وی‌چت» و «فیس‌بوک» به دنبال ترویج «حیازدایی» و «ترویج اباحه‌گری» در ایران هستند.

وی گفته که «وی‌چت» باعث عادی‌سازی روابط «نامشروع» شده و «اصالت خانواده را متزلزل می‌کند.»

رئیس بسیج جامعه زنان افزوده در چت‌روم‌ها مسائل «کاملا خصوصی٬ جنسی، تن‌نمایی و توهین به اعتقادات دیگران» بازگو می‌شود و این مسائل در «وی‌چت» نیز مشاهده شده است.

به گفته اصلانی «انتشار پیام‌های شرم‌آور جنسی، عمل بسیار زشت و به دور از انسانیت است که در تمام روم‌ها مشاهده می‌شود و مرزی ندارد.»

وی با بیان اینکه در «وی‌چت» به‌راحتی و رایگان می‌توان صدای طرف مقابل را شنید که این امر میان دختران و پسران نگران کننده است.

وی‌چت یک سرویس پیام رسانی (چت) برای تلفن‌های همراه است که در ایران طرفداران زیادی دارد و در حال حاضر ده‌ها میلیون نفر از این سرویس در جهان استفاده می‌کنند.

تسنیم، ۴ آذر ۹۲

جشنواره، آموزش و پژوهش رسانه

«مرگ بر آمریکا شعار جشنواره عمار است»

وحید جلیلی٬ دبیر شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم «عمار» گفته است: «مرگ بر آمریکا شعار کلی جشنواره است و امسال به طور ویژه فیلم‌هایی که در حوزه استکبارستیزی هستند انتخاب می‌شوند.»

در ادامه این نشست جلیلی در خصوص بودجه این جشنواره عنوان کرد: ما سال اول ۵۰ میلیون و سال دوم ۷۰ میلیون از وزارت ارشاد دریافت کردیم بنابراین باید گفت که جشنواره عمار با هزینه‌های بسیار محدودی برگزار می شود و بیشتر از ظرفیت های مردمی استفاده کنیم. در دوره سوم نیز در حالی که به جشنواره ای مثل پروین اعتصامی ۲۵۰ میلیون کمک هزینه داده شد این جشنواره فقط ۷۰ میلیون دریافت کرد. امسال با وزارت ارشاد مکاتباتی داشته ایم و هنوز معلوم نیست که برای چهارمین دوره از این جشنواره قرار است چه مبلغی اختصاص پیدا کند.

وی درباره بخش های ویژه ای که امسال به جشنواره اضافه شده مانند بخش "اقتصاد مقاومتی" و "مرگ بر آمریکا" عنوان کرد: این قاعده جشنواره ها است که بر اساس موضوعات روز بخش هایی را اضافه می کنند. البته "مرگ بر آمریکا" شعار کلی جشنواره است و امسال به طور ویژه فیلم هایی که در حوزه استکبارستیزی بود برای این جشنواره انتخاب شد.

چهارمین دوره از جشنوراه مردمی فیلم عمار در تاریخ ۱۳ تا ۲۱ دی ماه در سینما فلسطین برگزار می‌شود.

مهر، ۵ آذر ۹۲ 

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید