روحانی «خلیج فارس» را در توییتر داغ کرد، بازداشت تتلو، «ایرانی‌ها حاضر‌ترین مردم در شبکه‌های اجتماعی هستند»، پوسترهای مشوق افزایش جمعیت، بازداشت چند فعال اینترنتی توسط اطلاعات سپاه، انتقاد از «تسامح» وزارت ارشاد در ممیزی

رسانه

امیر تتلو خواننده ایرانی بازداشت شد

مسعود زاهدیان، رئیس "پلیس امنیت اخلاقی" ایران امروز اعلام کرد که امیر تتلو، خواننده "زیرزمینی" دستگیر و در اختیار مقامات قضایی قرار داده شده است.

آقای زاهدیان درباره خواننده‌های "زیرزمینی" که آثار آنها از شبکه‌های خارجی پخش می شود، گفت: "پلیس با این دسته از افراد برخورد می‌کند. اجازه نخواهیم داد در فضای قانونی کشور اتفاقی بیفتد."

به گفته آقای زاهدیان، صداوسیما و وزارت ارشاد زمینه‌های لازم را برای فعالیت هنرمندان فراهم کرده‌اند و "افرادی که به شکل زیرزمینی قصد فعالیت دارند باید دست از این کار خود برداشته و در قالب هنر قانونی و واقعی به فعالیت خود ادامه دهند."

امیرحسین مقصودلو، معروف به امیر تتلو متولد سال ۱۳۶۲ در تهران یکی از خوانندگان رپ فارسی است.

ایسنا، ۱۲ آذر ۱۳۹۲

فرمانده پلیس درباره فعالیت چهره‌های دولت در فیس‌بوک:
برخی‌ مسئولان آرام‌آرام در پی عبور از خط قرمز‌ها هستند

اسماعیل احمدی‌مقدم٬ فرمانده پلیس در واکنش به حضور گروهی از مقام‌های دولت یازدهم در شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» گفته که «برخی‌ها آرام آرام بدنبال عبور از خط قرمز‌ها هستند.»

او افزوده «اینکه این مسئولان از ابزاری استفاده کنند که مردم مجاز به استفاده از آن نیستند، درست نیست.»

فرمانده پلیس خطاب به این مقام‌های دولتی گفته باید «به خاطر داشته باشند که با زیر پا گذاشتن قوانین راه را بر تخطی از قوانین هموار نسازند.»

عضویت برخی اعضای دولت حسن روحانی در فیس‌بوک با واکنش‌های مختلفی در جمهوری اسلامی روبرو شده است.

برخی گزارش‌ها نیز از تلاش دولت روحانی برای رفع فیلتر «فیس‌بوک» حکایت دارد که این مسئله با مخالفت گروهی از نمایندگان محافظه‌کار مجلس نیز مواجه شده است.

این انتقاد‌ها و مخالفت‌ها در شرایطی رو به گسترش است که علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی نیز در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده در ایران دارای حساب کاربری است.

تسنیم، ۱۱ آذر ۱۳۹۲

«ایرانی‌ها حاضر‌ترین مردم در شبکه‌های اجتماعی هستند»

حمید شهریاری٬ رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌ قضائیه گفته «استفاده چهار تا مسئول، مجوز استفاده از شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک نیست.»

آقای شهریاری افزوده «حاضر‌ترین کشور در شبکه‌های اجتماعی، مردم ایران هستند.»

شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک یک فرصت استثنایی برای بشر است البته ما مخالف فساد و جرم و فحشا هستیم. نقد و مطالعه عالمانه باعث می‌شود به شبکه‌های اجتماعی، هم به عنوان تهدید و هم به عنوان فرصت نگاه کرد.

حمید شهریاری با بیان اینکه "از دیگر تهدید های شبکه اجتماعی، تجمیع اطلاعات ملی است در اختیار شبکه جاسوسی نظام سلطه قرار می‌گیرد"، توضیح داد: اگر شبکه‌های اجتماعی ملاحظات ما را در نظر گیرند ما نیز می‌توانیم دسترسی به شبکه را آزادانه قرار دهیم. البته ما به شدت دنبال طراحی شبکه ملی اطلاعات هستیم

تسنیم، ۱۰ آذر ۱۳۹۲

علی جنتی٬ وزیر ارشاد:
سیاست‌های فرهنگی دولت احمدی‌نژاد را امنیتی‌ها دیکته می‌کردند

علی جنتی٬ وزیر ارشاد فضای کار فرهنگی کشور در دولت‌های نهم و دهم محمود احمدی‌نژاد را «امنیتی» معرفی کرد و از این دوران با عنوان دوره «افسردگی هنرمندان» نام برد.

آقای جنتی گفته است: «نوع نگاه برخی از مدیران فرهنگی سابق به ناشران، نویسندگان و هنرمندان امنیتی بود یا حداقل دستگاه‌های امنیتی به ان‌ها دیکته می‌کرده‌اند.»

وزیر ارشاد ایران گفته در دولت محمود احمدی‌نژاد، ۵۰ ناشر داخلی حق عرضه کتاب در نمایشگاه بین‌المللی را نداشتند و «چاپ آثار جمع کثیری از نویسندگان ممنوع بود.»

وزیر اشاد افزوده در آن دوران برخی کتاب‌های مفید تنها به خاطر «ناشر» از انتشار باز ماند تا جایی که «برخی از کتاب‌های این ناشران به جای حوزه فرهنگی به حراست تحویل» داده می‌شد.

جنتی همچنین اظهار کرده که در وزارت ارشاد دولت احمدی‌نژاد «لیست سیاهی» از ناشران وجود داشت و ۴۰۰ عنوان کتاب نیز غیر قابل نشر و بلاتکلیف مانده بود.

به گفته وی بسیاری از این کتاب‌ها در حوزه‌های داستانی، رمان، تاریخ، ادبیات، عرفان و حوزه کودک و نوجوان بوده است.

وزیر ارشاد اضافه کرده که بیشترین «انسداد و مشکل» در سال‌های اخیر متوجه حوزه چاپ و نشر بوده و «نویسندگان داخل کشور هم اکنون هیچ ممنوعیتی برای چاپ کتاب‌های خود ندارند.»

وی در عین حال افزوده است: «نویسندگان مقیم خارج از کشور هم برای تجدید چاپ آثار خود با مشکل مواجه نیستند.»

روزنامه ایران، ۱۲ آذر ۱۳۹۲

پوسترهای مشوق افزایش جمعیت در ایران

خانه طراحان «انقلاب اسلامی» پوستر‌های جدیدی با هدف افزایش جمعیت در ایران طراحی و منتشر کرده است.

این مرکز در توضیح این پوستر‌ها نوشته است:
اینکه امروز فرزندانمان برادر و خواهر می‌خواهند هیچ
اینکه تک فرزندی آفت‌های تربیتی دارد هیچ
اینکه فردا فرزندانشان خاله و دایی و عمه و عمو می‌خواهند هیچ
اینکه فردای جامعه، نیروی جوان می‌خواهد هیچ
اینکه فردا پیر می‌شویم و محتاج صدای زنگ خانه‌ایم هیچ
بچه‌ها شادی زندگی‌اند...

خانه طراحان «انقلاب اسلامی» پیش‌تر پوستر‌هایی با مضمون «صداقت آمریکایی» و «شمر زمانه‌ات را بشناس» منتشر کرده بود.

دیگربان، ۱۴ آذر ۹۲

روزنامه‌نگاران

بازداشت چند فعال اینترنتی توسط اطلاعات سپاه

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران گزارش‌ها درباره اقدام اطلاعات سپاه در بازداشت چند فعال اینترنتی در ایران را تائید کردند.

خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام امنیتی گزارش کرده که «چند تن از فعالان سایبری مرتبط با بیگانگان، توسط سازمان اطلاعات سپاه در کرمان بازداشت شده‌اند.»

این مقام اتهام افراد بازداشت شده را «ارتکاب جرایم سایبری و ارتباط با بیگانگان» اعلام کرده است.

خبرگزاری فارس افزوده که «تحقیقات از دستگیرشدگان ادامه داشته و این پرونده پس از پایان تحقیقات، برای رسیدگی تکمیلی به دستگاه قضایی سپرده خواهد شد.»

سایت «باشگاه خبرنگاران جوان» که ارتباط نردیکی با سازمان اطلاعات سپاه دارد نیز از بازداشت چند فعال سایبری از سوی این سازمان خبر داده است.

وبسایت «نارنجی» روز سه‌شنبه (۱۲ آذر) اعلام کرده که از سرنوشت این افراد پس از دستگیری اطلاعی در دست نیست و فعالیت این سایت نیز متوقف شده است.

هویت دستگیر شدگان علی‌اصغر هنرمند٬ عباس واحدی٬ علی‌رضا وزیری٬ نسیم نیکمهر٬ ملیحه نخعی٬ محمدحسین موسی‌زاده و سارا سجادپور اعلام شده است.

وبسایت نارنجی در سال ۱۳۸۹ برنده عنوان بهترین سایت اطلاع‌رسانی در سومین جشنواره آنلاین وب‌سایت‌های ایران و در سال ۹۱ برنده جایزه بهترین وبلاگ فارسی از نگاه دویچه‌وله شده بود.

فارس، ۱۲ آذر ۱۳۹۲

فعالیت روزنامه نشاط متوقف شد

خبرگزاری ایسنا از توقف فعالیت روزنامه «نشاط» بدلیل مخالفت مراجع قضایی با انتشار آن در حالی که مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد انتشار این روزنامه را «بدون مانع» دانسته بود٬ خبر داد.

روزنامه‌ی «نشاط» به مدیرمسوولی لطیف صفری و سردبیری ماشاءالله شمس‌الواعظین شهریورماه امسال اعلام کرد که انتشار خود را در دهه‌ی اول آبان‌ماه از سر می‌گیرد. این روزنامه حتی برای انتشار دوباره‌اش مرامنامه‌ای هم تعیین کرد که در آن بر پرداختن به موضوعات اجتماعی تأکید ویژه‌ای شده بود.

اما در حالی‌ که آبان‌ماه بسیاری منتظر بازگشت «نشاط» به دکه‌ها بودند مدیران این روزنامه، انتشار آن را به تاریخ‌ دیگری موکول کردند که بعد از آن مشخص شد مراجع قضایی در حالی که مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتشار «نشاط» را بدون مانع دانسته بود اجازه‌ی انتشار این روزنامه را صادر نکردند و این‌گونه شد که سرنوشت روزنامه‌ی «نشاط» در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

اعضای تحریریه‌ی روزنامه‌ی «نشاط» در این ماه‌ها، هر روز مطالب و اخبار را تهیه و پیگیری می‌کردند و کارها را تا مرحله‌ی صفحه‌بندی پیش می‌بردند. در واقع، این روزنامه فقط روی دکه‌ها نمی‌آمد. البته روزنامه‌ی «نشاط» چندی پیش اقدام به انتشار یک پیش‌شماره کرد که توزیع بیرونی نداشت.

روزنامه‌ی «نشاط» در سال 1377 با مدیرمسوولی لطیف صفری و به سردبیری ماشاءالله شمس‌الواعظین نخستین شماره‌اش را منتشر کرد؛ اما در سال 1378 با شکایت مدعی‌العموم، نیروی انتظامی و سه نفر از نمایندگان وقت مجلس به اتهام توهین به مقدسات، تحریک مردم و دانشجویان به اغتشاش و اهانت به نمایندگان مجلس، پرونده‌ای برای این روزنامه‌ و موجب توقیف آن شد. پس از پیگیری‌ها، سرانجام هیئت منصفه‌ی مطبوعات دی‌ماه 1389 انتشار روزنامه‌ی «نشاط» را بدون مانع اعلام کرد.

ایسنا، ۱۱ آذر ۱۳۹۲

سانسور

زهره طبیب‌زاده٬ نماینده مجلس:
«وی‌چت» روابط زن و مرد متاهل را عادی کرده است

زهره طبیب‌زاده٬ نماینده مجلس شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزار‌های ارتباطی «وی‌چت» و «تانگو» را عامل رشد «جرایم» در ایران دانسته و گفته که این شبکه‌ها روابط «نامشروع» دختر و پسر را گسترش می‌دهند.

خانم طبیب‌زاده گفته این نرم‌افزار‌ها «نه تنها برای نوجوانان و جوانان مشکل‌ساز است بلکه روابط مردان با زنان متاهل» را عادی کرده و عامل رشد «طلاق» شده‌اند.

وی افزوده باید جلوی شبکه‌های اجتماعی نوظهور را گرفت٬ چرا که این شبکه‌ها «تهدید‌ کننده‌ جدی برای خانواده‌ها بوده و باعث سست شدن بنیان خانواده و دوری اعضای آن از یکدیگر نیز می‌شود.»

این نماینده مجلس همچنین اضافه کرده که «وی‌چت» و «تانگو» از آنجا که فیلتر نیست٬ جوانان را ترغیب به داشتن «روابط نامشروع و غیر اخلاقی» می‌‌کنند.

خانم طبیب‌زاده اضافه کرده که این دو شبکه اجتماعی را «دشمنان» جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند و گردانندگان آن‌ها نیز «اعتقادی به کنترل مسائل اخلاقی نداشته و باعث ناهنجاری‌های اخلاقی می‌شوند.»

وی در بخش دیگری از این گفتگو از از پلیس٬ وزارت ارشاد و دولت خواسته برای محدود کردن استفاده از شبکه‌های اجتماعی جدید اقدامات لازم را انجام دهند.

خانم طبیب‌زاده همچنین از اظهارات علی جنتی٬ وزیر ارشاد درباره «فیس بوک» اظهار نگرانی کرده و گفته «نباید توسط مسئولان این موضوع که جزء قوانین است، مطرح و جوانان را ترغیب به این کار کنند.»

بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ایران فیلتر بوده و دسترس کاربران اینترنت خارج است و گزارش‌ها از تلاش دولت حسن روحانی برای رفع فیلتر برخی از این سایت‌ها و شبکه‌ها حکایت دارد.

علی طاهری٬ سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این زمینه گفته است: «دولت در حال بررسی رفع فیلتر فیس‌بوک است و احتمال دارد لایحه به مجلس بدهد.»

آقای طاهری افزوده «در خصوص رفع فیلتر فیس‌بوک علما در کلاس‌های درس خود اشاره و نگرانی‌هایی را در این مورد ابراز داشته‌اند و نیاز است که دولت در خصوص رفع فیلتر فیس‌بوک پاسخگو باشد.»

تسنیم، ۹ آذر ۱۳۹۲

«ارشاد ممیزی و مدیریت روزنامه‌ها را جدی‌تر بگیرد»

نصرالله پژمان فر٬ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفته است: «وضعیت روزنامه‌ها کمی نگران‌کننده است. ممیزی و مدیریت بر روزنامه‌ها را باید جدی‌تر گرفت تا حوادثی مثل روزنامه بهار دیگر اتفاق نیفتد و هر مطلبی نوشته نشود. این مسئله به خود وزیر ارشاد مربوط می‌شود که تذکرات جدی بدهد و در این زمینه پیشگیری کند.»

مهر، ۱۱ آذر ۱۳۹۲

انتقاد از "تسامح" وزارت ارشاد در بخش فیلم و کتاب

علی سلیمی٬ نماینده محلات و دلیجان در مجلس نسبت به آنچه «تسامح» وزارت ارشاد در بخش تولید فیلم و کتاب نامید٬ انتقاد کرد.

ما یک بار رها کردن مسائل فرهنگی را در کشور تجربه کردیم و دیدیدم که چه مصیبتی سر کشورمان آمد.

وی با طرح این سؤال که چرا می‌خواهید راه رفته را تکرار کنید، گفت: چرا در بخش تولید فیلم و کتاب تسامح مشاهده می‌شود. چرا در پست‌های اجرایی و سیاسی از بازنشستگان استفاده می‌شود در حالیکه کشور ما اولین یا دومین کشور از نظر جمعیت جوان است.

فارس، ۱۲ آذر ۱۳۹۲

وب فارسی

انتقاد «الف» از افت شدید سرعت اینترنت در ایران

وب‌سایت «الف» نوشته در روزهای اخیر سرعت اینترنت در ایران آن‌چنان افتی کرده بود که «فرقی با قطعی نداشت.»

این وب‌سایت نوشته است: «اگر تا دیروز، ایرانی‌ها بعد از بازگشت از سفرهای خارجیشان، از جاذبه‌های توریستی و دیدنی‌های آن کشور‌ها سخن می‌گفتند، الان چند سالی است که با هیجان از اینکه در سفرشان تا کلیک می‌کردند صفحه لود می‌شد و سرعت چنین بود و چنان حرف می‌زنند. آیا کاربر ایرانی لیاقت اینترنت با سرعتی بهتر از این را ندارد؟»

الف، ۱۵ آذر ۱۳۹۲

روحانی «خلیج فارس» را در توییتر داغ کرد

طی روزهای گذشته آقای روحانی به دلیل زلزله برازجان در استان بوشهر به این شهر رفت و در ادامه به شهرهای دیگر این استان سفر کرد.

یکی از حساب های توییتر آقای روحانی که به زبان انگلیسی فعالیت های رییس جمهوری ایران را توییت می کند عکسی از سفر آقای روحانی به عسلویه منتشر کرد و در توضیح با کلیدواژه #persianGulf گفت همراه با وزیر نفت و بقیه کارشناسان از میدان گازی پارس جنوبی دیدن می کند.

استفاده از کلیدواژه #persianGulf در توییتر آقای روحانی ‏واکنش های مخاطبان عرب زبان او را بر انگیخت.

یکی از کاربران عرب‌زبان توییتر به حسن روحانی جواب داد: " خلیج عربی آقای رییس جمهور! "

در پاسخ توییت بالا، یکی از کاربران ایرانی اینگونه پاسخ داد: "خلیج عربی یک اصطلاح کاملا اشتباه است. اگر به تاریخ توجه کنید می بینید که آنجا همیشه خلیج فارس بوده و کسی نمی تواند آن را تغییر کند."

و سودابه هم در همین رابطه نوشته: شما هرگز نمی توانید تاریخ را آن طور که می دانید تغییر دهید.

در بین بحث های اینچنینی در توییتر آقای روحانی، تعدادی از کاربران از واژه های تندی استفاده کرده بودند.

بی‌بی‌سی فارسی، ۱۱ آذر ۹۲

جنگ نرم

حمایت روزنامه رسالت از تشکیل «بسیج رسانه»

روزنامه «رسالت» با حمایت از تشکیل بسیج رسانه نوشته که این سازمان «در صورت ارتقای کیفی و کمی قادر است به عنوان مغز فضای رسانه‌ای روی پیام‌های پردازش شده تاثیر گذار باشد و ضمن تطبیق آن‌ها با ارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی٬ نقش فرماندهی فضای رسانه‌ای کشور را در مقابله با جنگ نرم دشمن بر عهده بگیرد.»

به نوشته این روزنامه «بسیج رسانه در معرکه جنگ نرم تمام عیار دشمن در جایگاه مغز سیستم رسانه‌ای کشور است که نقش آن کسب اطلاعات به روز از وضعیت جبهه داخلی رسانه‌ها در کشور و همچنین وضعیت جبهه دشمن است.»

رسالت، ۹ آذر ۱۳۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید