۴۵ میلیون کاربر اینترنت، فیس‌بوک «دشمن جمهوری اسلامی است»، رونمایی از دایرةالمعارف ۹ جلدی حوادث ۸۸، پخش کتاب فارسی در فرنگ به سنت بوف کور

رسانه

پلیس فتا: ایران ۴۵ میلیون کاربر اینترنت دارد

کمال هادیانفر٬ رئیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) گفته که «امروز بیش از ۴۵ میلیون نفر کاربر اینترنت در کشور وجود دارد در حالیکه ۲۳ میلیون نفر آنان را جوانان را تشکیل می‌دهند.»

آقای هادیانفر افزوده «۴۱ درصد کاربران ایرانی از اینترنت برای جستجوی اطلاعات و اخبار، ۱۹ درصد خدمات بانکداری الکترونیک، ۱۶ درصد دانلود، ۱۴ درصد شبکه‌های اجتماعی و ۱۰ درصد به عنوان فروشگاه اینترنتی استفاده می‌کنند.»
دفاع‌پرس، ۱۶ آذر ۱۳۹۲

رفع فیلتر فیس‌بوک به شرطی که گردانندگانش مسلمان شوند

حسین قاضی‌زاده، عضو شورای مرکزی «جبهه پایداری» گفته «انشالله اگر گردانندگان فیس بوک زمانی متدین شدند و تصاویر پورنو از آن جمع آوری شود» آن وقت می‌توان درباره رفع فیلتر این شبک اجتماعی صحبت کرد.

حسين قاضی زاده، عضو شوراي مرکزي جبهه پايداري در گفتگو با سايت مثلث آنلاين درباره استفاده از فيس بوک و توئيتر گفت:من علاقمندم به روستايي در دامنه کوه بروم که فقط آسمان و ستاره داشته باشد و در آنجا سير آفاق و انفس کنم و روزنامه و سايتي نبينم.

وي افزود: مسير اينکه چه چيزي قانوني و چه چيزي غيرقانوني است مشخص است دلايل غيرقانوني يا قانوني بودن يک سايت در قانون آمده است بنابراين در مواردي مي بينيم با سايت هاي قانوني هم به دليل انتشار مطالب خلاف واقع برخورد مي شود.

اين نماينده مجلس تاکيد کرد:اگر محتواي سايت ها و خبرگزاري ها مجرمانه نباشد آزادانه فعاليت مي کنند اما همانطور که آقاي احمدي مقدم گفتند در فيس بوک موارد مستهجل وجود دارد و هرچند جنبه اطلاع رساني دارد اما هزاران آلودگي ديگر نيز دارد .

وي ادامه داد:انشالله اگر گردانندگان فيس بوک زماني متدين شدند و تصاوير پرنو از آن جمع آوري شود آن وقت جاي بحث دارد.

مثلث، ۱۶ آذر ۱۳۹۲

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه:
فیس بوک دشمن جمهوری اسلامی است

عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه «فیس بوک» را «دشمن» جمهوری اسلامی٬ عامل «ناهنجاری‌های اجتماعی»٬ شبکه‌های «صهیونیستی» و «جاسوسی» معرفی کرده است.

آقای خرم‌آبادی یکی از «مشکلات» فیس‌بوک را تبدیل شدن به ابزار تقویت معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اعلام کرده است.

وی گفته که آمریکا در سال ۸۸ از فیس‌ بوک برای «براندازی» جمهوری اسلامی استفاده کرد و با توجه به سخنرانی علی خامنه‌ای درباره این شبکه اجتماعی٬ بعید است که این سایت رفع فیلتر شود.

مشاور قضایی دادستان کل کشور یکی دیگر از «مشکلات» فیس بوک را داشتن «صد‌ها میلیون محتوای مجرمانه علیه مقدسات اسلامی، اخلاق و عفت عمومی و امنیت کشور» اعلام کرده است.

به گفته وی «در سایت فیس‌بوک فقط بیش از ۲۵۰ میلیارد تصویر وجود دارد و هر ساعت ۱۴ میلیون محتوا به این سایت اضافه می‌شود.»

خرم‌آبادی اضافه کرده از آنجا که نمی‌توان محتوای «مجرمانه و غیرمجرمانه» فیس بوک را تفکیک کرد٬ «بنا بر این فعالیت چنین سایتی مغایر با قوانین جمهوری اسلامی است.»

وی همچنین افزوده به خاطر محتوای «مبتذل» و «مستهجن» فیس بوک «دستگاه قضایی می‌تواند با کسانی که مردم را با اقدامات خود وادار به عضویت در سایت‌های مبتذل و مستهجن می‌کنند برخورد کند.»

خرم‌آبادی در ادامه با «صهیونیستی» دانستن فیس بوک از آن‌دسته از مقام‌های جمهوری اسلامی که عضو این شبکه هستند خواسته فعالیت خود در آن را متوقف کنند.

خبرگزاری فارس، ۱۸ آذر ۱۳۹۲

«ساخت آکادمی مداحی برای کودکان در تلویزیون ایران»

علی زارعان٬ مدیر گروه کودک و خردسال شبکه دو تلویزیون ایران از تولید یک برنامه جدید با عنوان «آکادمی مداحی نوگلان حسینی» برای کودکان خبر داد.

مدیر گروه کودک و خردسال شبکه دو از تولید یک برنامه جدید با عنوان آکادمی مداحی نوگلان حسینی خبر داد. علی زارعان در این خصوص گفت: با مشارکت فرهنگسرای اندیشه در حال تدارک برنامه‌ای جدید برای بچه‌هایی که مداحی دوست دارند هستیم این برنامه با عنوان نوگلان حسینی قرار است روز اربعین حسینی(ع) به مدت چندین ساعت از شبکه دو به روی آنتن برود.

وی خاطرنشان کرد: نوگلان حسینی یک برنامه اختصاصی برای مداحان کوچک یا به نوعی یک آکادمی مداحی برای بچه‌هاست که ضبط آن از چند روز دیگر آغاز می‌شود.

ایسنا، ۱۷ آذر ۱۳۹۲

سانسور

«فیس‌بوک و توئیتر سلاح‌های نوین علیه نظام هستند»

روزنامه «جوان» در یادداشتی از صحبت ها درباره رفع فیلتر از فیس بوک و توئیتر انتقاد کرده است.

عبدالله عبيري نوشته «تلاش» شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توئیتر «در فتنه ۸۸ در التهاب‌آفرینی با ایجاد و گسترش آشوب در کشور به گونه‌ای است که می‌توان آن‌ها را به عنوان سلاح‌های نوین جبهه استکبار جهانی علیه نظام جمهوری اسلامی قلمداد کرد، لذا از مسئولان مربوطه انتظار می‌رود در تصمیم‌گیری در خصوص این شبکه‌ها هوشمندانه عمل نمایند.»

جوان، ۱۷ آذر ۱۳۹۲

«در ایران تنها فیس بوک حرام است٬ نه تاراج بیت‌المال»

وب‌سایت «الف» از اینکه قوه قضائیه با «غارتگران بیت المال «برخورد نمی‌کند و مراجع دینی نیز نسبت به «تاراج بی‌سابقه بیت المال» در سازمان تامین اجتماعی «موضع گیری شفاف و مشخصی» نکرده‌اند٬ انتقاد کرده است.

این وب‌سایت نوشته که «گویی فقط فیس بوک حرام است و فقط جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی نشانه فساد و طاغوت.»

الف، ۱۸ آذر ۱۳۹۲

جنگ نرم

«سربازان جنگ نرم در حال واگذاری آخرین سنگر‌ها هستند»

محمدرضا زائری٬ مدیرمسئول نشریه «خیمه» معتقد است همانطور که هنگام سقوط خرمشهر٬ کسی به هشدار‌ها در این زمینه توجه نکرد٬ در حال حاضر هم مسئولان به هشدار‌ها در «سقوط خرمشهر در جنگ نرم» بی‌توجه هستند.

وی نوشته است: «سربازان فداکار جنگ نرم در وضعیتی قرار گرفته‌اند که لحظه به لحظه آخرین سنگرهای خود را هم از دست می‌دهند و از خط مقدم جبهه فرهنگی فریاد می‌زنند که خرمشهر دارد سقوط می‌کند. اما کسی به فریادشان نمی‌رسد.»

خراسان، ۱۸ آذر ۱۳۹۲

«تلفن‌های خاموش هم جاسوس هستند»

حسین نقوی حسینی٬ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفته که «امروزه تلفن‌های همراه حتی در حالت خاموشی آسان‌ترین وسیله برای کسب اطلاعات و اخبار است و متاسفانه گاهی اخبار و اسناد طبقه‌بندی شده از این طریق به دست سیستم جاسوسی می‌افتد.»

او گفته است: یکی از کانال‌های مهم تهدیدات امنیتی که امروزه از طریق سازمان‌های جاسوسی قدرت‌های سلطه‌گر و عمال آنها از جمله منافقین دنبال می‌شود، شنود، تخلیه اطلاعات، انتقال اطلاعات و حتی عملیات هک نمودن سیستم‌های الکترونیکی است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: سوژه این گونه سیستم‌ها و سازمان‌های جاسوسی شخصیت‌های مهم و موثر، جایگاه‌های سیاسی از جمله نمایندگان مجلس بویژه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هستند که باید نهایت دقت و توجه صورت پذیرد، تا به هیچ وجه سازمان‌های جاسوسی نتوانند اطلاعات کسب کنند.

نقوی حسینی در ادامه گفت: امروزه تلفن‌های همراه حتی در حالت خاموشی آسانترین وسیله برای کسب اطلاعات و اخبار است و متاسفانه گاهی اخبار و اسناد طبقه‌بندی شده از این طریق به دست سیستم جاسوسی می‌افتد.

تسنیم، ۱۷ آذر ۹۲

رئیس ستاد بزرگداشت «۹ دی» خبر داد:
رونمایی از دایرةالمعارف ۹ جلدی حوادث ۸۸

علی‌محمد نائینی٬ رئیس ستاد بزرگداشت «۹ دی» اعلام کرد ماه آینده از دایرةالمعارف ۹ جلدی «فتنه ۸۸» رونمایی خواهد شد.

او گفته که این دایرةالمعارف از سوی یک مرکز «تحقیقاتی» و با همکاری جمعی از «پژوهشگران و تحلیلگران» سیاسی تهیه شده است.

وی افزوده در این دایرةالمعارف ده‌ها «مقاله علمی، پژوهشی» و صد‌ها تولید ادبی نمایشی، هنری، پایان نامه و رساله دکترا در دانشگاه‌های کشور و مراکز تحقیقاتی و مراکز رسمی و رسانه‌ای وجود دارد.
نائینی تعداد صفحان این دایرةالمعارف را چهار هزار و ۵۰۰ صفحه اعلام کرده و گفته سه جلد آن ۹ دی ماه امسال رونمایی خواهد شد.

«فتنه‌شناسی از منظر قرآن کریم و روایات»، «روایت رخدادهای سال ۸۸»، «ریشه‌های فتنه ۸۸»، «مواضع احزاب و گروه‌های سیاسی در فتنه ۸۸» و «مواضع نخبگان و خواص» از جمله سرفصل‌های این دایرةالمعارف اعلام شده است.

نائینی در بخش دیگری از سخنان خود با تعریف و تمجید از تجمع ۹ دی ماه سال ۸۸ گروهی از حامیان علی خامنه‌ای در تهران و چند شهر دیگر گفته این تجمع «یک حرکت مردمی بدون فراخوان غیرمتعارف و با شعارهای خودجوش بود.»

وی افزوده که «فتنه ۸۸ یک بیماری بود که با اقدامات و حرکات نظامی و انتظامی هم نمی‌توانستیم آن را درمان کنیم، این وضعیت به یک حرکت عظیم مردمی نیاز داشت.»

فارس، ۱۷ آذر ۹۲

جشنواره، آموزش و پژوهش رسانه

پخش کتاب فارسی در فرنگ به سنت بوف کور

امید منتظری، روزنامه‌نگار، در یادداشتی نوشته است: پخش کتاب در خارج از ایران وضعیتی شبیه نظام توزیع کتاب در پیش از انقلاب دارد. زمانی که ناشران خود به توزیع تولیدات شان می‌پرداختند. با توجه به جمعیت کم مخاطبان و پراکندگی‌شان و همچنین تعداد محدود مراکز فروش، پخش و توزیع کتاب در خارج ایران به سختی می‌تواند فعالیت اقتصادی مستقلی محسوب شود. به همین دلیل با موسسه‌ای مستقل برای پخش کتاب مواجه نیستیم.

به نوشته این روزنامه‌نگار، چرخه کم رونق توزیع کتاب در فرای مرزهای ایران، امکان ایجاد سرمایه‌ای نمادین را در عرصه فرهنگی برای نشرهای خارج کشور سخت کرده است. اما از سوی دیگر کمبود کتاب‌های باکیفیت دردسر دیگری است که پیش‌ پای توزیع کنندگان برای فروش کتاب قرار دارد. 

پیامد این مشکلات در نظام توزیع کتاب منجر شده است که این موسسات همچنان به شیوه سنتی عمل می کنند؛ واسطه‌ای که میان نشر و کتاب‌فروشی و مخاطب می‌ایستد. همین موضوع توزیع‌کنندگان را از امکان کشف بازارهای جدید باز می‌دارد.

اگرچه حتی همین نظام سنتی برای برگشت سر وقت پول کتاب‌های ارسالی به دردسر می‌افتد.

کار اما به همین جا ختم نمی‌شود، در نهایت ناشرها کتاب فروش می‌شوند و کتاب‌فروشی‌ها، پخش‌کننده. هرچند در همین سال‌های اخیر تعداد این موسسات نشر و پخش فارسی‌زبان کمتر هم شده است. آن‌ها که باقی ماندند دست به خلاقیت‌ و ابتکارهایی زدند.

این یادداشت نتیجه‌گیری کرده است: به نظر بسیاری دور نخواهد بود زمانی که دیگر نشر کتاب‌های چاپی کاری لوکس و پرهزینه باشد. چنانچه زمانی چاپ سنگی و نسخه‌های خطی رونق و رواج داشت. اما لااقل تا آن زمان نظام توزیع کتاب‌های فارسی در خارج از زادگاه زبانی‌اش، کار سختی برای فروش و دسترس پذیری کتاب‌های روی دست مانده‌اش دارد.

بی‌بی‌سی فارسی، ۱۹ آذر ۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید