شروع به کار 'شبکه ملی اطلاعات' ایران تا دو سال دیگر، دسترسی به «وی‌چت» مسدود شد

رسانه

شروع به کار 'شبکه ملی اطلاعات' ایران تا دو سال دیگر

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران از شروع به کار "شبکه ملی اطلاعات" تا سال ۱۳۹۴ خبر داد.

او تاکید کرد که راه اندازی این شبکه در اجرای "تکالیفی" صورت می گیرد که در برنامه پنجم توسعه کشور بر عهده دولت گذاشته شده است.

در اواسط شهریور ماه ۱۳۹۱، رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات دولت محمود احمدی نژاد، خبر داده بود که "فاز اول" شبکه ملی اطلاعات ایران در بیست و هشت استان راه اندازی شده و تا پایان شهریور ماه کل ایران تحت پوشش آن قرار می گیرد.

محمود واعظی در اظهارات امروز خود، با ذکر اینکه اگر شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود دسترسی کاربران محدود نمی‌شود گفته است: "ما دو اینترنت در کشور نخواهیم داشت."

وی در عین حال افزوده است: "آنهایی که در داخل از شبکه ملی استفاده می‌کنند سرعت بسیار بالایی خواهند داشت."

آقای واعظی با رد نگرانی کسانی که "فکر می‌کنند که با به وجود آمدن شبکه ملی اطلاعات شبکه اینترنت بین الملل قطع می‌شود" افزوده است: "ما زیرساختی فراهم می‌کنیم فقط مربوط به شبکه ملی اطلاعات نیست."

در سال‌های اخیر برخی از ناظران ابراز نگرانی کرده‌اند که اجرای این طرح، به اعمال محدودیت‌های بیشتر بر اینترنت منجر شود.

ایسنا، ۲۵ آذر ۹۲

سانسور

اپلیکیشن پیام‌رسان 'وی‌چت' در ایران فیلتر شد

نوشته‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مختلف نشان از این دارد که استفاده از اپلیکیشن پیام‌رسان 'وی‌چت' به علت فیلتر شدن در برخی از شرکت‌های ارائه خدمات اینترنتی دچار مشکل شده است.

در هفته‌های اخیر تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره لزوم نظارت و کنترل نرم‌افزارهای جدید ارتباط‌‌‌‌‌ رسانی چون 'وی‌چت' با رسانه‌های مختلف گفت‌وگو کرده بودند.

برخی از رسانه‌ها با انتشار گفت‌وگوها و مطالب تحلیلی، نرم‌افزارهای 'وی‌چت' و 'تانگو' را اصلی‌ترین ابزار ناتوی فرهنگی و اجتماعی در جنگ نرم، اعلام کردند.

حدود دو هفته پیش رییس پلیس امنیت اخلاقی ناجا هم از نظارت پلیس بر فضای 'اینستاگرام' و 'وی‌چت' خبر داده بود.

'وی‌چت' یک سرویس پیام‌رسان چینی برای تلفن‌های همراه است که در سال ۲۰۱۱ ارائه شده است. این خدمات برای سیستم‌عامل‌های مختلف دستگاه‌های همراه در دسترس است. بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان از این برنامه رایگان استفاده می‌کنند.

برخی از کارشناسان فناوری در جهان، این اپلیکیشن را به خاطر عدم استفاده از روش‌های رمزگذاری اطلاعات امن نمی‌دانند و امکان به خطر افتادن حریم خصوصی علت عمده نگرانی آنهاست.

حداقل در یک مورد روزنامه گاردین گزارش کرده است که یک فعال حقوق بشر به نام هو جیا به علت شنود چت‌ها و تماس‌هایش در 'وی‌چت' بازداشت و سه سال در چین زندانی شد.

تسنیم، ۲۸ آذر ۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید