معاون وزیر ارتباطات ایران: تصمیم فیلتر وی‌چت را ما نگرفتیم، شبکه‌های اجتماعی و «رویکرد دوگانه جمهوری اسلامی»

رسانه

معاون وزیر ارتباطات ایران: تصمیم فیلتر وی‌چت را ما نگرفتیم

محمود خسروی، معاون وزیر ارتباطات ایران، گفته است که فیلتر شدن نرم‌افزار "وی‌چت" تصمیم این وزارتخانه نبوده و به دستور کمیته تعیین مصادیق مجرمانه انجام گرفته است.

آقای خسروی گفته است که وزارت ارتباطات با فیلتر شدن وی‌چت مخالف بوده است.

وی‌چتU اپلیکیشن پیام‌رسانی است که دسترسی به آن در ایران از هفته گذشته قطع شده است.

قابلیت‌های دوستیابی این پیام‌رسان به ترتیبی است که موجب نگرانی برخی محافظه‌کاران شده است.

محمود خسروی، معاون وزیر ارتباطات توضیح داده است: "وزارت ارتباطات هم در این کمیته [تعیین مصادیق مجرمانه] یک عضو دارد که عضو وزارتخانه ما با این عمل مخالف بود، اما بنا به اظهار وی سایر اعضای این کمیته موافق با این تصمیم بوده‌اند و مبنای این عمل هم برخی تحلیل‌های فرهنگی واجتماعی بوده است."

آقای خسروی ضمن مخالفت با ایجاد محدودیت دسترسی به این گونه سرویس‌ها گفته است: "اگر در داخل کشور محتوای مناسبی تولید شود حتی می‌توان از این شبکه‌ها در جهت توسعه فرهنگی بهره گرفت."

ایرنا، ۳۰ آذر ۹۲


سانسور

شبکه‌های اجتماعی و رویکرد دوگانه جمهوری اسلامی

زهرا باقری‌شاد، روزنامه‌نگار، در یادداشتی به «رویکرد دوگانه» جمهوری اسلامی درباره شبکه‌های اجتماعی مجازی پرداخته است.

او نوشته است: وضعیت شبکه های اجتماعی در ایران یک وضعیت پیچیده است و رویکرد دوگانه رژیم نیز بر این پیچیدگی دامن می زند.

به نوشته خانم باقری شاد، محبوبیت بالای فیس بوک در بین کاربران ایرانی، تاثیر آن بر جنبش های اجتماعی، فیلترینگ آن توسط رژیم، و نیز فعالیت مقامات حکومتی در این شبکه اجتماعی، جنبه های مختلف و متناقضی از "فیس بوک" را در ایران به نمایش می گذارند.

این یادداشت می‌گوید: فیس بوک علاوه بر تاثیری که بر جنبش های اجتماعی دارد، و نیز محبوبیت آن در بین کاربران جوان ایرانی، به وسیله ای برای پروپاگاندای رژیم جمهوری اسلامی تبدیل شده؛ وسیله ای که گاه می تواند توسط حکومت برای کنترل هرچه بیشتر مردم مورد استفاده قرار بگیرد.

در عین حال این یادداشت تاکید کرده است که درباره انگیزه ها، علائق و روش های استفاده از فیس بوک توسط کاربران ایرانی، منابع چندان زیادی وجود ندارد.

از جمله در تحقیقی که الهه شعبانی و سه دانشجوی علوم ارتباطات با نام "انگیزه ها، علایق و استراتژی های کاربران فیس بوک در ایران" در سال ۲۰۱۳ انجام دادند از فیس بوک با نام مکانی برای جدال حکومت و مردم نام برده شده است.

بی‌بی‌سی فارسی، ۳ دی ۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید