نمایش فیلم «قلاده‌های طلا» در تلویزیون ایران، «تعیین مقررات» برای شبکه‌های اجتماعی مجازی در ایران، وایبر مسدود شد، اختلال در دسترسی به اینستاگرام، اعتراض آنلاین به شلیک مداح معروف

رسانه

«تعیین مقررات» برای شبکه‌های اجتماعی مجازی در ایران

شورای عالی فضای مجازی ایران قصد دارد برای شبکه‌های اجتماعی مقررات ویژه تعیین کند.

سعید مهدیون، معاون تنظیم مقررات مرکز فضای مجازی ایران گفته که شورای عالی فضای مجازی طرح تنظیم مقررات شبکه‌های اجتماعی را به مرکز ملی فضای مجازی سپرده است.

شورای عالی فضای مجازی از نهادهای تصمیم‌گیر ایران در حوزه سایبر است و قصد دارد به گفته آقای مهدیون با تنظیم مقررات، شبکه‌های اجتماعی را "ساماندهی" کند.

قرار است ابتدا طرح اولیه "ساماندهی موضوعات مربوط به شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی" در مرکز فضای مجازی تصویب شود و سپس برای تصویب به شورای عالی فضای مجازی برود.

در حال حاضر با وجود حضور فعال بعضی از مقام‌های حکومت ایران در شبکه‌های اجتماعی، بیشتر این شبکه‌ها از جمله فیسبوک و توییتر فیلتر است.

بیش از ۳۶ هزار نفر توییتر دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران را دنبال می‌کنند و کصفحه فیسبوک محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران بیش از ۸۰۰ هزار لایک دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی درباره شبکه‌های اجتماعی اتفاق نظر ندارند. در حالی که وزیر فرهنگ و ارشاد ایران عضویت در فیسبوک را کلیک مجرمانه نمی‌داند، عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کلیک گفته "فیسبوک یک سایت جاسوسی است که در فتنه ۸۸ نقش داشت و کسی در ضرورت ادامه فیلتر کردن آن تردیدی ندارد."

پیش از این، قانون مبارزه با جرایم رایانه‌ای برای رسیدگی به مصادیق مجرمانه در سال ۱۳۸۸ به تصویب رسیده و ابلاغ شده است.

مهر، ۱۳ دی ۹۲

سانسور

ایرنا: وایبر در ایران فیلتر شد

ایرنا گزارش کرد براساس خبرهای غیر رسمی پیام رسان «وایبر» برای برخی کاربران غیرقابل دسترس شده، ولی هنوز گزارش رسمی در این مورد منتشر نشده است.

پیش‌تر دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفته بود فیلتر شدن نرم افزارهای تانگو، وایبر، واتس آپ و کوکو در دستور این گروه هنوز از دستور بررسی خارج نشده است.

ایرنا، ۱۳ دی ۹۲

اختلال در دسترسی به شبکه اشتراک عکس 'اینستاگرام' در ایران

دسترسی به شبکه اشتراک عکس ایسنتاگرام در ایران دچار اختلال شده است.

بعضی کاربران از فیلتر شدن آن خبر می‌دهند، اما بعضی دیگر می‌گویند با وجود این که دیشب امکان دسترسی به این شبکه را نداشتند، می‌توانند از اینستاگرام استفاده کنند.

این شبکه به کاربران اجازه می‌دهد که عکس‌های خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و پیگیر عکس‌های منتشرشده از طرف دوستانشان باشند.

اختلال در دسترسی به اینستاگرام پس از محدود شدن دسترسی به پیام‌رسان محبوب "وی‌چت" اتفاق افتاده است.

ایجاد محدودیت در استفاده از شبکه‌های مجازی و سرویس‌های اینترنتی در ایران در حالی است که مقام‌های عالی جمهوری اسلامی و یا دفاتر آنها حضور فعالی در این شبکه‌ها دارند.

بی‌بی‌سی فارسی، ۸ دی ۹۲

وب فارسی

اعتراضات 'نابخشودنی'، مُهری که داغ شد

در آستانه نهم دی که توسط شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی روز «بصیرت و میثاق امت با ولایت» نامگذاری شده است، وب‌سایت آیت‌الله خامنه‌ای پوسترهایی را منتشر کرد که منجر به واکنش‌هایی در فضای شبکه‌های اجتماعی شد.

نخستین پوستر پرونده‌ای را نشان می‌داد که روی آن عنوان "فتنه ۸۸" نوشته شده و واژه "نابخشودنی" به همراه نشان جمهوری اسلامی روی آن مهر شده بود.

پیام زیرین این پوستر بخشی از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در ۸ خرداد ۱۳۹۰ است: "گناه بزرگ فتنه‌گران در سال ۸۸ این بود که اگر خوشبینانه نگاه کنیم و بگوییم اینها یک شبهه‌ای، خدشه‌ای در ذهنشان بود، این خدشه را به صورت ایجاد چالش برای نظام اسلامی مطرح کردند. این گناه بزرگ، قابل اغماض هم نیست؛ آثار آن هم همچنان در جامعه ما موجود است".

واکنش‌ها به این پوستر که در پس‌زمینه آن تصویر دادگاه دستگیرشدگان پس از انتخابات سال ۸۸ است، در توییتر آغاز شد و به شبکه‌های اجتماعی دیگر چون فیس‌بوک و گوگل‌پلاس کشیده شد.

کاربران این شبکه‌های اجتماعی واژه "نابخشودنی" را دستمایه پیام‌های خود قرار دادند و بیشتر در مخالفت با اطلاق این واژه توییت کردند.

این کاربران با نوشتن درباره مشکلات اجتماعی-سیاسی ایران و یادآوری آن چه در روزهای پس از انتخابات ۸۸ گذشت، نوشته‌های خود را با واژه "نابخشودنی" تگ زدند.

واکنش کاربران اما به همین نقطه ختم نشد. پاسخ کاربران طرفدار حکومت، منجر شد به انتشار نوشته‌ها و عکس‌هایی که با همان هشتگ "نابخشودنی" اما با سمت و سویی موافق با عکس منتشرشده در سایت آیت‌الله خامنه‌ای.

بی‌بی‌سی فارسی، ۹ دی ۹۲

انعکاس شلیک گلوله یک مداح در شبکه‌های اجتماعی

انتشار خبر "اسلحه کشیدن یک مداح معروف" به دنبال یک حادثه رانندگی در اتوبان بابایی تهران واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها به دنبال داشته است.

برخی سایت‌های خبری ایران گزارش داده‌اند که چند شب پیش خودروی یکی از مداحان معروف ایران با یک خودرو پژو ۲۰۶ که سرنشین آن یک زوج جوان بوده‌اند در یکی از اتوبان‌های شهر تهران تصادف کرده است. این حادثه منجر به درگیری لفظی بین سرنشینان دو خودرو و شلیک گلوله با سلاح کمری از سوی فرد مداح شده است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با این مساله شوخی کردند و انتقادهایی را درباره رفتار تبعیض آمیز و برخورد دوگانه با شهروندان مطرح کردند.

تعدادی از کاربران از "اراذل و اوباش" خوانده شدن سرنشینان پژو توسط طرفداران محمود کریمی انتقاد کردند.

بی‌بی‌سی فارسی، ۱۲ دی ۹۲

جنگ نرم

پخش فیلم «قلاده‌های طلا» از تلویزیون ایران

به مناسبت سالگرد راهپیمایی ۹ دی، راهپیمایی حامیان رهبر جمهوری اسلامی در مقابل معترضان در سال ۸۸، فیلم «قلاده‌های طلا» از شبکه یک سیما پخش شد.

در این فیلم، روایت رسمی و آنچه آیت‌الله علی خامنه‌ای پیش‌تر درباره انتساب اعتراض‌های جنبش سبز به خارج از کشور گفته بود، به تصویر در آمده است و از جمله قربانیان این اعتراض‌ها را صحنه‌سازی دستگاه‌های اطلاعاتی غربی نشان داده است.

این فیلم در زمان خود مایه اعتراض شد. پخش آن در روزهای جاری نیز به اعتراض در شبکه‌های اجتماعی مجازی منجر شد.

شبکه یک تلویزیون ایران، ۹ دی ۹۲

«شبکه‌های ماهواره‌ای به مردم آموزش ساخت بمب اتم می‌دادند»

عزت‌الله ضرغامی گفته «نظام از مسامحه با سران فتنه دوری کند»٬ جمهوری اسلامی «زندانی سیاسی» ندارد و شبکه‌های ماهواره‌ای در سال ۸۸ به مردم مثل آشپزی آموزش ساخت «بمب اتم» می‌دادند.

آقای ضرغامی از شبکه‌های ماهواره‌ای در سال ۸۸ به عنوان «اتاق جنگ برای تخریب ایران» نام برده و گفته این شبکه‌ها مردم را «تشویق» به حضور در خیابان‌ها می‌‌کردند.

رئیس سازمان صدا و سیما از این شبکه‌ها و کشور‌های غربی پرسیده «آیا با آموزش بمب اتم و ایجاد هیجان برای اغتشاش در خیابان‌ها پس از انتخابات ۸۸ می‌توان دم از حقوق بشر زد؟»

وی به طور مشخص از بی‌بی‌سی و صدای آمریکا به عنوان دو شبکه‌ای نام برده که در جریان وقایع سال ۸۸ مردم را به حضور در خیابان‌ها «تشویق» می‌کردند.

تسنیم، ۱۲ دی ۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید