تذکر ۶۵ نماینده به روحانی در مورد «برخورد نامناسب با رسانه‌های منتقد»، توقیف هفته‌نامه تندرو «یالثارات الحسین»، پهنای باند اینترنت «۱۰ برابر می‌شود»، فیلترشدن وبسایت علی مطهری، گوگل ایرانی‌ها در ۲۰۱۳

رسانه

تذکر ۶۵ نماینده مجلس به رئیس جمهور در مورد «برخورد نامناسب با رسانه‌های منتقد»
۶۵ نماینده مجلس امروز در تذکرات کتبی به رئیس جمهور در مورد برخورد نامناسب با رسانه‌های منتقد تذکر دادند.

این تذکر خطاب به رئیس جمهور درخصوص برخورد نامناسب با رسانه‌های منتقد علی‌رغم شعارهای ریاست جمهور و تأکید بر آزادی بیان و استقبال از انتقاد است.

این تذکر یک روز پس از اعلام توقیف هفته‌نامه تندرو «یا لثارات الحسین» داده شده است.

تسنیم، ۱۸ دی ۹۲

توقیف هفته‌نامه تندرو 'یالثارات الحسین'

بر اساس تصمیم هیئت نظارت بر مطبوعات در ایران، هفته نامه "یالثارات الحسین" (وابسته به انصار حزب‌الله) توقیف شد و هفته نامه ۹ دی و روزنامه وطن امروز تذکر گرفتند.

این نخستین بار نیست که نشریه یالثارات از فعالیت رسانه‌ای منع می‌شود. در سال ۱۳۷۶ نیز این نشریه برای مدتی توقیف شد.

همچنین روزنامه وطن امروز از روزنامه‌های نزدیک به اصولگرایان تندرو به دلیل نقض مصوبه شورای امنیت ملی و به استناد تبصره ۲ و ماده ۵ قانون مطبوعات و هفته نامه ۹ دی از نشریات منتسب به اصولگرایان و نزدیک به جبهه پایداری براساس بندهای ۸، ۱۱ و ماده ۶ همین قانون تذکر گرفت و تخلفات آنها به مراجع قضایی فرستاده شد.

ایرنا، ۱۷ دی ۹۲

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: پهنای باند اینترنت ۱۰ برابر می‌شود

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفت: "پهنای باند اینترنت در ابتدای دولت یازدهم ۷۱ گیگابیت بر ثانیه بود که به ۱۲۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده و قرار است این میزان تا پایان سال به دو برابر افزایش یابد. همچنین تا پایان سال ۹۳ این رقم به ۱۰ برابر گسترش یابد."

آقای واعظی گفت: "در این دوره اپراتور چهارم را فعال می‌کنیم که این امر به معنای این است که فیبرنوری به منازل و محل های کسب و کار کشیده می‌شود."

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنانش در خصوص شبکه ملی اطلاعات گفت که بهره‌برداری از شبکه داخلی به معنای "محرومیت از شبکه بین‌المللی اینترنت نیست."

سرعت پایین اینترنت و محدودیت گسترده در دسترسی به وبسایت‌ها و خدمات اینترنتی از مواردی هستند که مورد انتقاد کاربران ایرانی قرار دارند.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و وعده‌های مقام‌های دولت، امیدواری‌های برای رفع برخی از این محدودیت‌ها ایجاد شده اما تاکنون تغییری به وجود نیامده است.
مهر، ۱۶ دی ۹۲

ایران از برنامه فیلتر کردن وایبر و تانگو در آینده خبر داد

یک مقام دولتی در ایران گفته است که برخی از نرم افزارهای ارتباطی در آینده فیلتر خواهند شد.

عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی، نهادی که مرکز تعیین جرایم اینترنتی در ایران است، می گوید نرم افزارهایی ارتباطی وایبر، واتس اَپ و تانگو در آینده در ایران فیلتر خواهند شد اما براساس برخی گزارش ها، نرم افزار وایبر برای برخی کاربران در داخل ایران غیرقابل دسترسی شده است.

آقای خرم آبادی به گفته است: "براساس تصمیمی که کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در زمان فیلتر کردن وی چت گرفته مقرر شد تا زمان تقویت نرم افزارهای مشابه داخلی، فیلتر شدن نرم افزارهای خارجی مذکور به تعویق بیفتد."

این دبیر نهاد فیلترینگ گفته است وی‌چت و نرم‌افزارهای مشابه آن ارتباطات صوتی، تصویری و متنی برخط از طریق تلفن همراه را بین کاربران فراهم می کنند و این نرم افزارها در بعضی مواقع، محتواهای مجرمانه بسیاری را رد و بدل می کنند."

او گفته است: "اکثر سرویس های موبایل همچون تانگو، وایبر و وی چت این قابلیت را دارند که اطلاعات کشور ما را که در بین کاربران رد و بدل می شود، جمع آوری و تحلیل کنند و در اختیار بیگانگان قرار دهند."
مهر، ۱۴ دی ۹۲

«وی‌چت و فیس‌بوک ۷۰ درصد وقت جوانان را گرفته است»

محمدحسن آصفری٬ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته «امروز فضای سایبری و مجازی، ماهواره و فیس‌بوک، وی چت و وایبر ۷۰ درصد وقت جوانان و نوجوانان را گرفته؛ دولت بایستی تدبیری بیندیشد و از این فرصت در جهت درست برای جوانان استفاده شود.»

این نماینده مجلس گفته است: امروز خوراک ضد دینی و ضد فرهنگی که توسط این سایت‌ها به جوانان داده می‌شود آینده خطرناکی را رقم می‌زند.

دسترسی به این خدمات و ابزارهای مورد اشاره آقای آصفری، در ایران محدود و ممنوع است.

ایسنا، ۱۸ دی ۹۲

تشکر حداد عادل از ضرغامی بابت اخراج مجری‌ای که از واژه پیامک استفاده نمی‌کرد

غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در گفتگویی با شبکه ۲ تلویزیون ایران تعداد واژه‌ها و معادل‌های بررسی‌شده برای واژه‌های غیرفارسی را در گروه واژه‌گزینی فرهنگستان حدود ۸۰ هزار واژه و تعداد واژه‌های تصویب‌شده را ۴۵ هزار واژه اعلام کرد.

آقای حداد عادل با اشاره به استفاده از اسامی خارجی بر روی کالاهای ایرانی و سردر مغازه‌ها افزود: "راه چاره آن این است که اولاً مردم از مغازه‌ای که نسبت به زبان فارسی بی‌مهری کرده است جنس نخرند، اگر صاحب مغازه‌ای به خط و زبان فارسی اهانت کرده و آن را لایق ندانسته، مردم هم او را لایق خرید ندانند."

براساس قانون ممنوعیت به‌کارگیری نام‌ها و لغات و اصطلاحات خارجی مصوب سال ۷۲، به کاربردن کلمات و واژه‌های بیگانه در مکاتبات، همینطور تولیداتی که داخل ایران عرضه می‌شود ممنوع است.

آقای حداد عادل تمسخر برخی از معادل‌های واژه‌های بیگانه از سوی مردم را عادتی به‌جامانده از دوره فرهنگستان زمان حکومت رضاشاه دانست و مسخره کردن معادل "درازآویز زینتی" به جای "کراوات" را از جمله این موارد دانست.

به گزارش وبسایت رسمی آقای حداد عادل، او در این برنامه تلویزیونی گفت: "من از آقای ضرغامی تشکر می‌کنم که یکی از کارکنان را که به جای پیامک از اس ام اس در تلویزیون استفاده می‌کرد و به رغم تذکر همچنان اصرار به تکرار داشت او را برکنار کرد."

بی‌بی‌سی فارسی، ۱۹ دی ۹۲

انفجار سر صحنه فیلم ده‌نمکی چند کشته برجای گذاشت

هنگام فیلمبرداری فیلم 'معراجی‌ها' ساخته مسعود ده‌نمکی در شهرک سینمایی دفاع مقدس تهران، انفجاری روی داده که گفته می‌شود دست‌کم پنج کشته و شماری زخمی برجای گذاشته است.

بر اساس گزارش‌ها علی‌اکبر رنجبر، مدیر شهرک سینمایی جنگ و محمدجواد شریفی‌راد، مسئول جلوه‌های ویژه فیلم معراجی‌ها از کشته‌شدگان هستند.

مسعود ده‌نمکی، کارگردان مجموعه 'معراجی‌ها' به ایرنا گفته هیچ بازیگری در این حادثه کشته نشده است.

آقای ده‌نمکی از چهره‌های تندرو محافظه‌کار شناخته می‌شود.

عباس شوقی، عضو هیات مدیره انجمن جلوه‌های ویژه خانه سینما به ایسنا گفته است: "مواد منفجره پشت صحنه، مواد جنگی بوده است، چون مسئولان امنیتی اجازه نمی‌دهند مواد مخصوص فیلمبرداری وارد کنیم."

مهر، ۱۸ دی ۹۲

سانسور

وبسایت نماینده مجلس ایران فیلتر شد

بر اساس گزارش رسانه‌های دولتی ایران، وبسایت علی مطهری از روز گذشته فیلتر و از دسترس خارج شده است.

علی مطهری، نماینده منتقد در مجلس ایران که دادستانی تهران علیه او اعلام جرم کرده است، در پی صدور اطلاعیه اخیر دادستانی گفت: "اشاره به مستقل نبودن و تاثیر پذیری قوه قضائیه در یک نطق، 'توهین' یا 'افترا' به قضات شمرده نمی شود، زیرا مخاطب مدیریت قوه قضائیه است و بیانیه نویس خواسته قضات را به کمک خود بیاورد."

ایسنا، ۱۵ دی ۹۲

جشنواره، آموزش و پژوهش رسانه

گوگل ایرانی‌ها در ۲۰۱۳: از پورنو و فکاهه تا قیمت طلا

پورنو، فکاهه و قیمت طلا و خودرو در صدر جست‌وجوهای داغ ایرانیان در سال ۲۰۱۳ میلادی بوده است.

برای کاربران ایرانی، همچون سال‌های گذشته، جست‌وجوهای مرتبط با پورنوگرافی در فهرست پرطرفدارها دیده می‌شود در حالی که اثر چندانی از این جست‌وجوها در فهرست جهانی و یک‌پارچه گوگل نیست.

کلمه "دانلود" در صدر فهرست کلمات پرجست‌وجو در ایران است. بازار دریافت رایگان موسیقی و فیلم و سریال بدون رعایت کپی‌رایت همچنان در ایران هم داغ است.

از آن گذشته کاربران به دنبال محتواهای سرگرم‌کننده اند. حضور کلمه "اس‌ام‌اس" در رده نهم فهرست پرجست‌وجوها، نشان از جذابیت پیامک‌های فکاهی برای کاربران ایرانی دارد.

با در نظر داشتن تلاطم‌های بسیار بازار مالی ایران در دو سال گذشته، جای شگفتی ندارد "قیمت خودرو" و "قیمت طلا" در رده‌های سوم و پنجم جست‌وجوهایی هستند که در یک سال گذشته در ایران داغ شده‌اند.

یعنی کاربران ایرانی این عبارت‌ها را پیش‌تر چندان گوگل نمی‌کردند ولی در یک سال گذشته بیشتر به آنها علاقه نشان داده‌اند.

"رمان" چهارمین عبارتی است که جست‌وجوکردن آن در یک سال اخیر رشد کرده است.

در جست‌وجوی کاربران ایرانی در میان تصاویر روی وب، نام عسل بدیعی و خرم‌سلطان به چشم می‌خورد.

برای کاربران تهرانی، جست‌وجو به دنبال عبارت "‌اندروید" رشد کرده است.

کاربران استان اصفهان کلمه "باران" را بسیار بیش از پیش گوگل کرده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی، ۲۰ دی ۹۲ 

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید